Wyrok NSA z dnia 4 lipca 2013 r., sygn. I GSK 1028/12
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Joanna Kabat-Rembelska Sędzia NSA Janusz Zajda (spr.) Sędzia del. WSA Inga Gołowska Protokolant Sebastian Gajewski po rozpoznaniu w dniu 4 lipca 2013 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej Dyrektora Izby Celnej w B. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w L. z dnia 25 stycznia 2012 r. sygn. akt I SA/Lu 364/11 w sprawie ze skargi "S." Spółki z o.o. w R. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w B. z dnia [...] marca 2011 r. nr [...] w przedmiocie podatku akcyzowego oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w L. wyrokiem z 25 stycznia 2012 r., sygn. akt I SA/Lu 364/11 po rozpoznaniu skargi "S." Spółki z o.o. w R. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w B. z [...] marca 2011 r., nr [...] w przedmiocie podatku akcyzowego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia samochodu osobowego, uchylił zaskarżoną decyzję, orzekł, że zaskarżona decyzja nie podlega wykonaniu w całości oraz zasądził od organu na rzecz Spółki zwrot kosztów postępowania.
Sąd orzekał w następującym stanie faktycznym sprawy:
"S." Sp. z o.o. w R. wprowadziła na terytorium kraju z terytorium innego państwa członkowskiego WE (Niemcy) samochód osobowy marki NISSAN Murano, rok prod. 2005, oraz złożyła deklarację uproszczoną nabycia wewnątrzwspólnotowego deklarując podstawę opodatkowania w kwocie 36 182 zł, stawkę podatku 13,6% oraz podatek w kwocie 4 921 zł. Do wniosku o potwierdzenie zapłaty podatku dołączyła m.in. dokumenty określające cenę nabycia samochodu w USA oraz dokumenty niemieckiej odprawy celnej tego pojazdu.
Naczelnik Urzędu Celnego w L. po porównaniu zadeklarowanej podstawy opodatkowania ze średnią wartością rynkową samochodu według systemu INFO-EKSPERT Pojazdy Samochodowe Wartości Rynkowe czerwiec 2008, Samochody Terenowe, pismem z 25 listopada 2008 r. wezwał Spółkę - na podstawie art. 82a ust. 1 ustawy z 23 stycznia 2004 r. o podatku akcyzowym (Dz.U. Nr 29, poz. 257 ze zm.; dalej: upa) - do zmiany wysokości podstawy opodatkowania lub wskazania przyczyn uzasadniających podanie jej wartości w kwocie znacznie odbiegającej od średniej wartości rynkowej - w terminie 5 dni; wezwanie to pozostało bezskuteczne.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty