19.06.2013 Podatki

Wyrok NSA z dnia 19 czerwca 2013 r., sygn. I GSK 735/12

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Zofia Borowicz Sędzia NSA Cezary Pryca Sędzia del. WSA Małgorzata Niedobylska (spr.) Protokolant Patrycja Czubała po rozpoznaniu w dniu 19 czerwca 2013 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej Syndyka Masy Upadłości E. A.S. Oddział w Polsce od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w O. z dnia 22 lutego 2012 r. sygn. akt I SA/Op 520/11 w sprawie ze skargi Syndyka Masy Upadłości E. A.S. Oddział w Polsce na decyzję Dyrektora Izby Celnej w O. z dnia [...] października 2011 r. nr [...] w przedmiocie podatku akcyzowego 1. uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę do ponownego rozpoznania Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w O.; 2. zasądza od Dyrektora Izby Celnej w O. na rzecz Syndyka Masy Upadłości E. A.S. Oddział w Polsce kwotę 6610 (sześć tysięcy sześćset dziesięć) złotych tytułem kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w O. wyrokiem z dnia 22 lutego 2012 r., sygn. akt I SA/Op 520/11 oddalił skargę S. a.s. Oddział w Polsce z siedzibą w K. K. (dalej: skarżący) na decyzję Dyrektora Izby Celnej w O. z dnia [...] października 2011 r., nr [...] w przedmiocie podatku akcyzowego.

Z uzasadnienia wyroku wynika, że Sąd pierwszej instancji przyjął za podstawę rozstrzygnięcia następujące ustalenia.

Decyzją z dnia [...] września 2010 r., nr [...], Naczelnik Urzędu Celnego w O. na podstawie właściwych przepisów m.in.: ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity: Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) - dalej: "O.p.", ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym (Dz. U. z 2009 r. Nr 3, poz. 11 ze zm.) i ustawy z dnia 23 stycznia 2004 r. o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 29, poz. 257 ze zm.) - dalej: "u.p.a.", określił E. a.s. Oddział w Polsce (dalej: spółka) zobowiązanie podatkowe w podatku akcyzowym za maj 2007 r. w kwocie 221.941,00 zł, w związku z cofnięciem zezwolenia na prowadzenie składu podatkowego i zakończeniem procedury zawieszenia poboru akcyzy. Uzasadniając decyzję Naczelnik Urzędu Celnego wskazał, że w wyniku przeprowadzonego postępowania kontrolnego za 2005 r. wykazano spółce istnienie zaległości w podatku akcyzowym, co stanowiło podstawę cofnięcia jej zezwolenia na prowadzenie składu podatkowego decyzją Naczelnika Urzędu Celnego w O. z dnia [...] kwietnia 2007 r, utrzymaną następnie w mocy decyzją Dyrektora Izby Celnej w O. z dnia [...] lipca 2007 r. Cofnięcie tego zezwolenia skutkowało obowiązkiem naliczenia akcyzy od wszystkich wyrobów akcyzowych zharmonizowanych znajdujących się w likwidowanym składzie podatkowym. Odnosząc się do wniosku spółki o zawieszenie postępowania podatkowego Naczelnik Urzędu Celnego stwierdził, że zawieszenie postępowania w tej sprawie było bezprzedmiotowe, ponieważ postępowanie dotyczyło określenia zobowiązania w podatku akcyzowym z powodu cofnięcia zezwolenia na prowadzenie składu podatkowego i zakończenia procedury poboru akcyzy, a zatem nie miało żadnego związku z postępowaniem sądowym, dotyczącym określenia zobowiązania podatkowego w podatku akcyzowym za miesiące od lipca do grudnia 2005 r.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty