Wyrok NSA z dnia 21 lutego 2013 r., sygn. I GSK 1060/11
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Marzenna Zielińska (spr.) Sędzia NSA Zofia Przegalińska Sędzia del. WSA Ireneusz Fornalik Protokolant Anna Ważbińska po rozpoznaniu w dniu 21 lutego 2013 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej A. B. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w W. z dnia 24 marca 2011 r. sygn. akt V SA/Wa 2963/10 w sprawie ze skargi A. B. na decyzję Szefa Służby Celnej z dnia [...] października 2010 r. nr [...] w przedmiocie wiążącej informacji taryfowej oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Zaskarżonym wyrokiem Wojewódzki Sąd Administracyjny w W. oddalił skargę A. B. na decyzję Szefa Służby Celnej z [...] października 2010 r. w przedmiocie wiążącej informacji taryfowej.
Sąd I instancji orzekał w następującym stanie sprawy:
Decyzją zawartą w wiążącej informacji taryfowej z [...] lipca 2010 r. Dyrektor Izby Celnej w W. ustalił klasyfikację sprężarki stomatologicznej [...] do kodu CN 8414 80 22 obejmującego pozostałe sprężarki wyporowo-tłokowe, inne niż turbosprężarki, mogące wytwarzać maksymalne nadciśnienie nieprzekraczające 1,5 MPa (15 barów), o wydajności na godzinę poniżej 60 m³. Klasyfikacja została ustalona w myśl postanowień reguły 1 i 6 Ogólnych Reguł Interpretacji Nomenklatury Scalonej (dalej ORINS) oraz zgodnie z brzmieniem pozycji 8414 i podpozycji 8414 80 22.
W odwołaniu od powyższej decyzji strona zasugerowała klasyfikację przedmiotowej sprężarki do kodu CN 8414 80 80 obejmującego pozostałe sprężarki, inne niż turbosprężarki, sprężarki wyporowo-tłokowe i wyporowo-rotacyjne. W uzasadnieniu odwołania przytoczono ekspertyzę S. I. i T. M. P., O. R. i P. T. "S." z dnia [...] lipca 2010 r. dotyczącą ustalenia rodzaju sprężarki [...].
Decyzją z [...] października 2010 r. Szef Służby Celnej utrzymał w mocy decyzję zawartą w wiążącej informacji taryfowej.
Poinformowawszy, na jakiej podstawie dokonuje się klasyfikacji taryfowej, Szef Służby Celnej wskazał, że przed wydaniem decyzji Minister Finansów ustalił, iż przedmiotem postępowania jest sprężarka stomatologiczna [...] (z 30 litrowym zbiornikiem) przeznaczona do sprężania powietrza i gazów obojętnych, wytwarzająca maksymalnie nadciśnienie 8 barów. Sprężanie gazu o wydajności 9,2 m³ na godzinę następuje w urządzeniu przy pomocy wahliwego elementu roboczego. Zasada działania takiej sprężarki została opisana w znajdujących się w aktach sprawy dokumentach przedłożonych przez stronę, tj. katalogu producenta sprężarek i ekspertyzy z dnia [...] lipca 2010 r., z których wynika, że kompresowanie powietrza (gazu) zachodzi w cylindrze, w którym porusza się wahliwy element roboczy (określany jako tłok). Występuje on w postaci płytki zawierającej na obwodzie uszczelkę wargową, połączonej sztywno z korbowodem. Zasysanie i sprężanie powietrza realizowane jest przez ruch posuwisto-zwrotny elementu roboczego poruszającego się w przestrzeni tworzącej komorę sprężania. Ruch elementu roboczego uzyskuje się za pomocą odpowiedniego przeniesienia dzięki obrotom wału. W czasie podnoszenia i opadania, element roboczy przechyla się najpierw na jedną a potem na drugą stronę. Komora sprężania zachowuje szczelność dzięki wspomnianej wyżej uszczelce wargowej.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty