Wyrok NSA z dnia 23 stycznia 2013 r., sygn. II GSK 1998/11
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Maria Jagielska Sędzia NSA Joanna Kabat - Rembelska (spr.) Sędzia NSA Barbara Stukan - Pytlowany Protokolant Beata Kołosowska po rozpoznaniu w dniu 16 stycznia 2013 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej K. D. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w W. z dnia 15 kwietnia 2011 r. sygn. akt VI SA/Wa 296/11 w sprawie ze skargi K. D. na decyzję Ministra Sprawiedliwości z dnia 29 listopada 2010 r. nr [...] w przedmiocie ustalenia wyniku egzaminu konkursowego na aplikację radcowską 1. oddala skargę kasacyjną, 2. zasądza od K. D. na rzecz Ministra Sprawiedliwości kwotę 120 (sto dwadzieścia) złotych tytułem kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w W. wyrokiem z 15 kwietnia 2011 r. sygn. akt VI SA/Wa 296/11 oddalił skargę K. D. na decyzję Ministra Sprawiedliwości 29 listopada 2010 r. nr [...] w przedmiocie ustalenia wyniku egzaminu wstępnego na aplikację radcowską.
Sąd orzekał w następującym stanie sprawy:
Komisja Egzaminacyjna do spraw aplikacji radcowskiej przy Ministrze Sprawiedliwości z siedzibą w G. (zwana dalej: Komisją Egzaminacyjną) uchwałą nr 33 z dnia 27 września 2010 r. ustaliła, że K. D. złożył egzamin wstępny na aplikację radcowską z wynikiem negatywnym. W uzasadnieniu uchwały Komisja Egzaminacyjna podała, że skarżący uzyskał z testu 99 punktów zaś zgodnie z art. 339 ust. 3 ustawy z dnia 6 lipca 1982 r. o radcach prawnych (tekst jednolity Dz. U. z 2010 r., Nr 10, poz. 65 ze zm., dalej: ustawa o radcach prawnych) pozytywny wynik z egzaminu wstępnego uzyskuje kandydat, który otrzymał z testu co najmniej 100 punktów.
Od powyższej uchwały K. D. wniósł odwołanie, podnosząc, że pytania nr 3, 64, 68, 85, 91, 94 i 95 zostały skonstruowane w sposób naruszający art. 339 ust. 1 ustawy o radcach prawnych.
Minister Sprawiedliwości decyzją z 29 listopada 2010 r. utrzymał w mocy uchwałę Komisji Egzaminacyjnej. W uzasadnieniu organ odwoławczy wyjaśnił, że wszystkie pytania testowe zostały sformułowane poprawnie, a wśród propozycji odpowiedzi znajdowała się wyłącznie jedna prawidłowa. Minister Sprawiedliwości stwierdził, że egzamin na aplikację radcowską przeprowadzono zgodnie z wymogami określonymi w ustawie o radcach prawnych oraz w rozporządzeniu Ministra Sprawiedliwości z dnia 9 czerwca 2009 r. w sprawie komisji egzaminacyjnej do spraw aplikacji radcowskiej oraz przeprowadzania egzaminu wstępnego (Dz. U. Nr 91, poz. 749). Równocześnie organ podkreślił, że decyzja dotycząca ustalenia wyniku z egzaminu wstępnego nie jest decyzją uznaniową, co oznacza, że Minister Sprawiedliwości nie ma możliwości wyboru i swobodnej oceny, jaki wynik kandydata może uznać za pozytywny, gdyż art. 33 9 ust. 3 ustawy o radcach prawnych jednoznacznie stanowi, że pozytywny wynik z egzaminu uzyskuje kandydat, który otrzymał co najmniej 100 punktów - co w przypadku K. D. nie miało miejsca.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty