Wyrok NSA z dnia 7 maja 2013 r., sygn. II GSK 252/12
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Anna Robotowska Sędzia NSA Stanisław Gronowski Sędzia NSA Hanna Kamińska (spr.) Protokolant Sebastian Gajewski po rozpoznaniu w dniu 7 maja 2013 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej J. P. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 28 września 2011 r. sygn. akt VI SA/Wa 1276/11 w sprawie ze skargi J. P. na uchwałę Komisji Egzaminacyjnej II stopnia przy Ministrze Sprawiedliwości do spraw odwołań od wyników egzaminu adwokackiego z dnia [...] marca 2011 r. nr [...] w przedmiocie ustalenia wyniku egzaminu adwokackiego 1) oddala skargę kasacyjną; 2) zasądza od J. P. na rzecz Komisji Egzaminacyjnej II stopnia przy Ministrze Sprawiedliwości do spraw odwołań od wyników egzaminu adwokackiego kwotę 180 (sto osiemdziesiąt) złotych tytułem kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 28 września 2011 r., sygn. akt VI SA/Wa 1276/11, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, działając na podstawie art. 151 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. Nr 153, poz. 1270, ze zm.; dalej zwanej "p.p.s.a."), oddalił skargę J. P. na uchwałę nr [...] Komisji Egzaminacyjnej II stopnia przy Ministrze Sprawiedliwości w celu rozpatrzenia odwołań od wyników egzaminu adwokackiego (dalej zwanej również "Komisją Egzaminacyjną II stopnia") z dnia [...] marca 2011 r., którą organ ten utrzymał w mocy uchwałę nr [...] Komisji Egzaminacyjnej nr [...] do przeprowadzenia egzaminu adwokackiego z siedzibą w [...] (dalej zwanej również "Komisją Egzaminacyjną") z dnia [...] września 2010 r., stwierdzającą, że J. P. uzyskał wynik negatywny z egzaminu adwokackiego.
Sąd pierwszej instancji wskazał w swoim rozstrzygnięciu ustalenia faktyczne i stanowisko organów administracji orzekających w sprawie. Komisja Egzaminacyjna stwierdziła, że J. P. otrzymał ocenę niedostateczną z części trzeciej (zadanie z zakresu prawa cywilnego) i części czwartej (zadanie z zakresu prawa gospodarczego) egzaminu adwokackiego, co stosownie do treści art. 78f ust. 1 ustawy z dnia 26 maja 1982 r. Prawo o adwokaturze (tekst jednolity: Dz. U. z 2009 r. Nr 146, poz. 1088 ze zm.) oznaczało, że zdający uzyskał wynik negatywny z tego egzaminu. Po rozpatrzeniu odwołania strony (w którym zakwestionowano stanowisko co do oceny dotyczącej zadań z prawa cywilnego i prawa gospodarczego) Komisja Egzaminacyjna II stopnia utrzymała w mocy rozstrzygnięcie organu I instancji. Organ odwoławczy uwzględnił wprawdzie stanowisko strony w zakresie oceny uzyskanej z części egzaminu dotyczącej prawa gospodarczego (uznając, że praca zasługuje na ocenę pozytywną w stopniu dostatecznym), jednakże za niezasadne uznał zarzuty dotyczące oceny otrzymanej za zadanie z prawa cywilnego. Zdaniem Komisji Egzaminacyjnej II stopnia, egzaminatorzy trafnie dostrzegli błędy zdającego przy sporządzeniu projektu apelacji.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty