14.03.2013 Podatki

Wyrok NSA z dnia 14 marca 2013 r., sygn. I GSK 903/11

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Ludmiła Jajkiewicz Sędzia NSA Barbara Stukan-Pytlowany Sędzia del. WSA Małgorzata Jużków (spr.) Protokolant Marcin Chojnacki po rozpoznaniu w dniu 14 marca 2013 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej S. B. - P. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w K. z dnia 10 marca 2011 r. sygn. akt I SA/Ke 91/11 w sprawie ze skargi S. B. - P. na decyzje Dyrektora Izby Celnej w K. z dnia [...] listopada 2010 r. nr [...], nr [...], nr [...], nr [...], nr [...], nr [...], nr [...], nr [...], nr [...], nr [...] w przedmiocie podatku akcyzowego 1. oddala skargę kasacyjną; 2. zasądza od S. B. na rzecz Dyrektora Izby Celnej w K. 900 (dziewięćset) złotych tytułem kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

I

Wojewódzki Sąd Administracyjny w K., objętym skargą kasacyjną wyrokiem z dnia 10 marca 2011 r. sygn. akt I SA/Ke 91/11, rozpoznając sprawę ze skargi S. B. na decyzje Dyrektora Izby Celnej w K. z dnia [...] listopada 2010 r. w przedmiocie podatku akcyzowego za wskazane miesiące 2005 r. uchylił decyzje organu II instancji określające zobowiązanie w podatku akcyzowym za czerwiec, lipiec i listopad 2005 r. W pozostałym zakresie skargę oddalił.

Wyrok zapadł w poniższym stanie faktycznym i prawnym.

W lutym i w marcu 2006 r. pracownicy Urzędu Celnego w K. przeprowadzili w firmie P. H.-U. "U." S. B. z siedzibą w M., kontrolę prawidłowości rozliczeń podatku akcyzowego za okres od dnia 1 stycznia do dnia 31 grudnia 2005 r. w którym firma prowadziła działalność w zakresie obrotu paliwami i podatnik nie składał zgłoszenia rejestracyjnego w podatku akcyzowym. Firma dokonywała zakupu oleju opałowego zabarwionego na czerwono, celem dalszej odsprzedaży. Sprzedaż oleju opałowego prowadzono z dostawą na miejsce do odbiorcy własnymi autocysternami. Zgodnie z ewidencją firma zakupiła 1.427,111 litrów oleju opałowego zabarwionego na czerwono a sprzedała na podstawie faktur 1.006,423 litrów oraz na podstawie paragonów 424.390 litrów tego towaru. Załącznikiem paragonu było oświadczenia nabywców o przeznaczeniu oleju opałowego na cele grzewcze. Kontrolujący wystąpili do właściwych miejscowo urzędów gmin o potwierdzenie czy osoby wskazane w oświadczeniach są zameldowane pod wymienionymi adresami. Ponieważ w przypadku części osób adresy zameldowania nie zostały potwierdzone organ wszczął postępowanie podatkowe w sprawie określenia zobowiązania w podatku akcyzowym z tytułu sprzedaży oleju opałowego do innych celów niż opałowe za okres objęty kontrolą.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne