12.03.2013 Obrót gospodarczy

Wyrok NSA z dnia 12 marca 2013 r., sygn. II GSK 2348/11

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Maria Myślińska Sędzia NSA Gabriela Jyż Sędzia del. WSA Dariusz Dudra (spr.) Protokolant Marta Podoba po rozpoznaniu w dniu 12 marca 2013 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej A. K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 10 sierpnia 2011 r. sygn. akt VIII SA/Wa 264/11 w sprawie ze skargi A. K. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w R. z dnia [...] grudnia 2010 r. nr [...] w przedmiocie skreślenia z ewidencji instruktorów nauki jazdy oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wyrokiem z 10 sierpnia 2011 r. sygn. akt: VIII SA/Wa 264/11 Wojewódzki Sąd Administracyjny w W. oddalił skargę A. K. (skarżącego) na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w R. z dnia [...] grudnia 2010 r. orzekającą o skreśleniu z ewidencji instruktorów nauki jazdy.

Przedstawiając stan sprawy Sąd pierwszej instancji podał, że Prezydent Miasta R. decyzją z dnia [...] września 2010 r., na podstawie art. 107 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym (Dz.U. z 2005 r., Nr 108, poz. 908, dalej jako: "p.r.d."), orzekł o skreśleniu skarżącego z ewidencji instruktorów nauki jazdy oraz o unieważnieniu legitymacji instruktora, a także anulowaniu numeru uprawnienia.

Organ wskazał na warunki prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie prowadzenia ośrodka szkolenia kierowców przez przedsiębiorcę. Po zweryfikowaniu dowodów w sprawie, zwłaszcza zeznań strony i świadka, organ stwierdził, że A. K. prowadził szkolenie praktyczne poza ośrodkiem szkolenia kierowców. Wskazano, że instruktor prowadził działalność gospodarczą w tym zakresie, lecz nie tylko nie złożył wniosku o wpis do rejestru przedsiębiorców prowadzących ośrodek szkolenia kierowców, ale również nie spełniał warunków prowadzenia tej działalności, gdyż nie posiadał na terenie miasta R. warunków lokalowych i placu do wykonywania manewrów.

Organ wskazał, że zgodnie z § 3 ust. 1 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 27 października 2005 r., w sprawie szkolenia, egzaminowania i uzyskiwania uprawnień przez kierujących pojazdami, instruktorów i egzaminatorów (Dz. U. Nr 217, poz. 1834 ze zm.) szkolenie osób ubiegających się o wydanie uprawnienia do kierowania pojazdami może prowadzić przedsiębiorca, który posiada w zakresie warunków lokalowych - co najmniej jedną salę o powierzchni nie mniejszej niż 25 m2 (pkt 1 lit. b). Dalej w rozporządzeniu mówi się o utwardzonym placu manewrowym o powierzchni co najmniej 120 m2 przy szkoleniu w zakresie prawa jazdy kategorii B (pkt 2 lit. a). Z art. 102 ust. 1 pkt 1 p.r.d. wynika, że szkolenie osoby ubiegającej się o wydanie uprawnienia do kierowania pojazdem silnikowym albo tramwajem prowadzone jest w formie kursu - w ośrodku szkolenia kierowców. Przedsiębiorca przy udziale instruktora lub samemu będąc instruktorem nauki jazdy może prowadzić szkolenie wyłącznie w ośrodku szkolenia kierowców (§ 3 ust. 2 rozporządzenia ).

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty