Wyrok NSA z dnia 26 lutego 2013 r., sygn. I GSK 1323/11
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Maria Myślińska Sędzia NSA Henryk Wach Sędzia del. WSA Jacek Czaja (spr.) Protokolant Marta Podoba po rozpoznaniu w dniu 13 lutego 2013 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skarg kasacyjnych W. Spółki z o.o. z siedzibą w [...] oraz Dyrektora Izby Celnej w [...] od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 18 maja 2011 r. sygn. akt III SA/Po 145/11 w sprawie ze skargi W. Spółki z o.o. z siedzibą w [...] na decyzję Dyrektora Izby Celnej w [...] z dnia [...] grudnia 2010 r. nr [...] w przedmiocie odmowy zwrotu należności celnych uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę do ponownego rozpoznania Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Poznaniu.
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 18 maja 2011 r., sygn. akt III SA/Po 145/11, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu uwzględnił skargę W. Spółki z o.o. z siedzibą w [...] i uchylił decyzję Dyrektora Izb Celnej w [...] (dalej zwany także "Dyrektorem IC") z dnia [...] grudnia 2010 r., nr [...], a także utrzymaną nią w mocy decyzję tego organu z dnia [...] sierpnia 2010 r., nr [...], którą odmówiono skarżącej spółce zwrotu należności celnych. Sąd stwierdził ponadto, że zaskarżona decyzja nie może być wykonana, a także zasądził od organu administracji na rzecz skarżącej [...] zł tytułem zwrotu kosztów postępowania.
Sąd pierwszej instancji wskazał w swoim rozstrzygnięciu ustalenia faktyczne i stanowisko Dyrektora IC orzekającego w sprawie. Organ ten stwierdził, że pismem z dnia [...] czerwca 2010 r. W. Sp. z o.o. wystąpiła o wydanie decyzji o zwrocie należności celnych przywozowych wraz z odsetkami. Żądanie to miało związek ze zgłoszeniem celnym z dnia [...] września 2000 r., które najpierw zostało przez organ I instancji uznane za nieprawidłowe w części dotyczącej klasyfikacji towarowej i kwoty długu celnego (decyzja Dyrektora Urzędu Celnego w [...] z dnia [...] września 2000 r. doręczona adresatowi tego samego dnia), lecz po przeprowadzeniu postępowania odwoławczego organ II instancji uznał to zgłoszenie celne za prawidłowe (decyzja Dyrektora IC z dnia [...] maja 2010 r.). Rozpoznając w tych okolicznościach wniosek spółki o zwrot należności celnych, Dyrektor IC uznał, że nie ma podstaw prawnych do uwzględnienia tegoż wniosku. Spółka nie dochowała bowiem określonego w art. 246 § 4 ustawy z dnia 9 stycznia 1997 r. Kodeks celny (tekst jednolity: Dz. U. z 2001 r. Nr 75, poz. 802 ze zm.) 3-letniego terminu na złożenie wniosku o zwrot należności celnych. Termin ten liczony jest od dnia powiadomienia dłużnika o należnościach celnych. W niniejszej sprawie powiadomienie takie nastąpiło w dacie odbioru decyzji organu I instancji z dnia [...] września 2000 r. (którą należności te wymierzono), a zatem termin na złożenie wniosku upływał z dniem [...] września 2003 r. Dyrektor IC stwierdził, że skarżąca spółka nie udowodniła, by wystąpiły okoliczności powodujące przedłużenia wspomnianego terminu (art. 246 § 6 Kodeksu celnego). Organ nie mógł także zwrócić cła z urzędu (art. 246 § 5 Kodeksu celnego), bowiem możliwość taka została przez ustawodawcę ograniczona czasowo - do trzech lat. Wobec tego Dyrektor IC odmówił spółce zwrotu wnioskowanych należności celnych, wskazując jako podstawę prawną tego rozstrzygnięcia art. 207 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.; dalej powoływana jako "O.p."), art. 246 i art. 262 Kodeksu celnego oraz art. 26 ustawy z dnia 19 marca 2004 r. - Przepisy wprowadzające ustawę Prawo celne (Dz. U. Nr 68, poz. 623 ze zm.).
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty