06.03.2013

Wyrok NSA z dnia 6 marca 2013 r., sygn. II GSK 2146/11

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Cezary Pryca Sędzia NSA Hanna Kamińska Sędzia NSA Małgorzata Korycińska (spr.) Protokolant Anna Wojtowicz - Hess po rozpoznaniu w dniu 6 marca 2013 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej Z. P. O.-W. "D." S.A. w D. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w W. z dnia 18 marca 2011 r. sygn. akt VI SA/Wa 2557/10 w sprawie ze skargi Z. P. O.-W. "D." S.A. w D. na decyzję Głównego Inspektora Jakości Handlowej Artykułów Rolno - Spożywczych z dnia [...] października 2010 r. nr [...] w przedmiocie nakazu prawidłowego oznakowania produktu spożywczego 1. oddala skargę kasacyjną; 2. zasądza od Z. P. O.-W. "D." S.A. w D. na rzecz Głównego Inspektora Jakości Handlowej Artykułów Rolno - Spożywczych kwotę 180 (sto osiemdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

I

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, objętym skargą kasacyjną wyrokiem oddalił skargę Z. P. O. - W. "D." S.A. z siedzibą w D. na decyzję Głównego Inspektora Jakości Handlowej Artykułów Rolno - Spożywczych z dnia [...] października 2010 r., w przedmiocie nakazania prawidłowego oznakowania produktu spożywczego.

Relacjonując przebieg sprawy Sąd I instancji podał, że w wyniku przeprowadzonej w skarżącej spółce kontroli w zakresie prawidłowego oznakowania wybranych artykułów rolno - spożywczych zakwestionowano oznakowanie partii fermentowanego napoju winopochodnego owocowego białego wyprodukowanego 23 marca 2010r., z uwagi na zastosowanie znaku graficznego sugerującego, że napój ten jest winem. Ś. Wojewódzki Inspektor Jakości Handlowej Artykułów Rolno - Spożywczych decyzją z dnia [...] maja 2010 r., nakazał poddanie zabiegowi prawidłowego oznakowania napoju przez usunięcie znaku graficznego sugerującego słowo "wino". Decyzja ta została utrzymana w mocy przez Głównego Inspektora Jakości Handlowej Artykułów Rolno - Spożywczych, decyzją z dnia [...] października 2010 r. Organ odwoławczy wskazał, że kwestionowana partia fermentowanego napoju winopochodnego nie spełniała wymagań zawartych w przepisach prawa regulujących oznakowanie środków spożywczych z uwagi na niewłaściwe oznakowanie, wprowadzające konsumenta w błąd poprzez zamieszczenie w oznakowaniu etykiety produktu znaku graficznego sugerującego określenie "wino". W ocenie organu działanie skarżącej spółki polegające na wyeksponowani u znaku graficznego w niewielkim stopniu różniącego się od słowa "wino" (brak kropki nad literą "i") obok nazwy handlowej kontrolowanego artykułu, zapisanej znacznie mniejsza czcionką, stanowiło oznakowanie mogące wprowadzić konsumenta w błąd co do tożsamości nabywanego artykułu.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne