09.01.2013 Obrót gospodarczy

Wyrok NSA z dnia 9 stycznia 2013 r., sygn. II GSK 1929/11

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Joanna Kabat - Rembelska Sędzia NSA Maria Jagielska (spr.) Sędzia del. WSA Piotr Pietrasz Protokolant Magdalena Sagan po rozpoznaniu w dniu 9 stycznia 2013 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej A. P. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w W. z dnia 18 kwietnia 2011 r. sygn. akt VI SA/Wa 232/11 w sprawie ze skargi A. P. na decyzję Ministra Sprawiedliwości z dnia [...] grudnia 2010 r. nr [...] w przedmiocie ustalenia wyniku egzaminu konkursowego na aplikację radcowską 1) oddala skargę kasacyjną; 2) zasądza od A. P. na rzecz Ministra Sprawiedliwości 180 (sto osiemdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wyrokiem objętym skargą kasacyjną Wojewódzki Sąd Administracyjny w W. oddalił skargę A. P. na decyzję Ministra Sprawiedliwości z dnia [...] grudnia 2010 r. w przedmiocie ustalenia wyniku egzaminu wstępnego na aplikację radcowską.

Przedstawiając stan sprawy Sąd I instancji wskazał, że w dniu [...] września 2010 r. skarżąca, A. P. przystąpiła do egzaminu wstępnego na aplikację radcowską przed Komisją Egzaminacyjną do spraw aplikacji radcowskiej przy Ministrze Sprawiedliwości z siedzibą w O. (dalej jako: Komisja Egzaminacyjna).

Uchwałą z dnia [...] września 2010 r. Komisja Egzaminacyjna po sprawdzeniu testu kandydata ustaliła, iż skarżąca uzyskała z egzaminu 99 punktów, co zgodnie z treścią art. 339 ust. 3 ustawy z dnia 6 lipca 1982 r. o radcach prawnych (Dz. U. z 2010 r. Nr 10, poz. 65 ze zm.) dało wynik negatywny.

Decyzją z dnia [...] grudnia 2010 r. Minister Sprawiedliwości, działając na podstawie art. 138 § 1 pkt 1 k.p.a., w zw. z art. 3310 ust. 3 ustawy o radcach prawnych, utrzymał w mocy uchwałę Komisji Egzaminacyjnej. W uzasadnieniu decyzji stwierdził m.in., że wszystkie pytania testowe zostały sformułowane jednoznacznie, a wśród propozycji odpowiedzi wyłącznie jedna, oparta na przepisach prawa obowiązujących w dniu egzaminu była poprawna. Pytania testowe nie dotyczyły kwestii spornych w orzecznictwie i w doktrynie, a zatem test egzaminacyjny odpowiadał kryteriom, o których mowa w art. 339 ust. 1 cytowanej wyżej ustawy.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty