Wyrok NSA z dnia 17 stycznia 2013 r., sygn. I GSK 265/12

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Anna Robotowska Sędzia NSA Maria Myślińska Sędzia NSA Małgorzata Korycińska (spr.) Protokolant Michał Mazur po rozpoznaniu w dniu 17 stycznia 2013 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej E. Z. W. Spółki z o.o. w Z. W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Ł. z dnia 27 października 2011 r. sygn. akt I SA/Łd 1117/11 w sprawie ze skargi E. Z. W. Spółki z o.o. w Z. w. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Ł. z dnia [...] marca 2010 r. nr [...] w przedmiocie odmowy stwierdzenia nadpłaty w podatku akcyzowym 1. oddala skargę kasacyjną; 2. zasądza od E. Z. W. Spółki z o.o. w Z. W. na rzecz Dyrektora Izby Celnej w Ł. kwotę 2700 (dwa tysiące siedemset) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

I

Objętym skargą kasacyjną wyrokiem Wojewódzki Sąd Administracyjny w Ł. oddalił skargę E. Z. W. Spółki z o.o. w Z. W. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Ł. z dnia [...] marca 2010 r. w przedmiocie odmowy stwierdzenia nadpłaty w podatku akcyzowym.

Relacjonując przebieg sprawy Sąd I instancji podał, że w dniu 1 lipca 2009 r. skarżąca elektrociepłownia złożyła w Urzędzie Celnym I w Ł. wniosek o zwrot nadpłaty w podatku akcyzowym od energii elektrycznej za miesiąc lipiec 2007 r. oraz korektę deklaracji AKC-3 wraz z załącznikiem AKC-3/H, wskazując w podstawie żądania art. 74 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tj. Dz. U. z 2005 r., Nr 8, poz. 60 ze zm., dalej: ordynacja podatkowa) oraz wyrok Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości z dnia 12 lutego 2009 r., C-475/07.

Naczelnik Urzędu Celnego I w Ł. decyzją z dnia [...] października 2009 r. odmówił skarżącej stwierdzenia nadpłaty w podatku akcyzowym.

Decyzja ta została utrzymana w mocy objętą skargą decyzją Dyrektora Izby Celnej w Ł. z dnia [...] marca 2010 r. W uzasadnieniu organ ten wskazał, że art. 6 ust. 5 ustawy z dnia 23 stycznia 2004 r. o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 29, poz. 257 ze zm., dalej: ustawa o podatku akcyzowym) określa szczególny moment powstania obowiązku podatkowego z tytułu obrotu energią elektryczną, a którym jest dzień jej wydania. Z uwagi na specyficzny, niematerialny charakter towaru, jakim jest energia elektryczna trudno jest wskazać różnicę pomiędzy momentem dostarczenia energii elektrycznej do sieci przez producenta, a momentem odbioru tej energii przez użytkownika końcowego. Moment wydania energii przez producenta pokrywa się bowiem z momentem jej otrzymania przez użytkownika końcowego gdyż z technicznego punktu widzenia energia elektryczna jest udostępniania odbiorcy końcowemu w tym samym czasie, w którym jest ona wytwarzana. Z przepisów art. 7 Dyrektywy Rady 2008/118/WE z 16 grudnia 2008 r. w sprawie ogólnych zasad dotyczących podatku akcyzowego (Dz. U. UE L 09.9.12, dalej: dyrektywa nr 2008/18/WE) oraz art. 21 ust. 5 Dyrektywy energetycznej 2003/96/WE w sprawie restrukturyzacji wspólnotowych przepisów ramowych dotyczących opodatkowania produktów energetycznych i energii elektrycznej (Dz. U. UE.L. 03.283.51, dalej: dyrektywa energetyczna) wynika, że obowiązek podatkowy w akcyzie powstaje w momencie dostawy sprzedaży energii odbiorcy końcowego, bez wskazania, kto jest podatnikiem. Jeżeli moment powstania obowiązku podatkowego w Polsce zbiega się z chwilą dostawy energii do odbiorcy końcowego, tj. zgodny z przepisami prawa wspólnotowego.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne