22.01.2013 Obrót gospodarczy

Wyrok NSA z dnia 22 stycznia 2013 r., sygn. II GSK 1992/11

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Hanna Kamińska Sędziowie Joanna Kabat-Rembelska NSA Stanisław Gronowski (spr.) Protokolant Paweł Gorajewski po rozpoznaniu w dniu 22 stycznia 2013 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej P. K. S. w B. Z. S.A. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w K. z dnia 22 czerwca 2011 r. sygn. akt II SA/Ke 334/11 w sprawie ze skargi P. K. S. w B. Z. S.A. na decyzję Ś. Komendanta Wojewódzkiego Policji w K. z dnia [...] marca 2011 r. nr [...] w przedmiocie nałożenia kary pieniężnej za naruszenie przepisów o transporcie drogowym oddala skargę kasacyjną

Uzasadnienie

Wyrokiem Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w K. z dnia 22 czerwca 2011 r., sygn. akt II SA/Ke 334/11, wydanym w sprawie ze skargi P. K. S. w B.-Z. S.A. na decyzję Ś. Komendanta Wojewódzkiego Policji w K. z dnia [...] 25 marca 2011 r. nr [...] w przedmiocie nałożenia kary pieniężnej za naruszenie przepisów o transporcie drogowym, oddalono skargę.

Wyrok zapadł na tle następującego stanu faktycznego:

W dniu 23 listopada 2010 r. o godz. 10.20 w B.-Z. na ul. Kilińskiego policjanci z Komendy Powiatowej Policji w B.-Z. przeprowadzili kontrolę drogową autobusu marki Autosan o nr rej. [...] należącego do P. K. S. w B.-Z. S.A. (dalej: "skarżąca"). W trakcie kontroli stwierdzono, że wykonujący regularny zarobkowy przewóz osób na trasie K.-B.-Z. kierowca ww. autobusu podjechał na przystanek autobusowy przy ul. Kilińskiego w celu zabrania pasażerów. Przystanek ten nie był wyszczególniony w okazanym rozkładzie jazdy. Protokół z kontroli kierowca autobusu podpisał bez zastrzeżeń, nie wnosząc uwag do stwierdzonego naruszenia przepisów ustawy o transporcie drogowym.

Komendant Powiatowy Policji w B. Z. decyzją z dnia [...] lutego 2011 r. wydaną na podstawie art. 92 ust. 1 ustawy z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym (Dz. U. Nr 125, poz. 874 ze zm., dalej: "u.t.d."), nałożył karę pieniężną na skarżącą w wysokości 3 000 zł, określoną w punkcie 2.2.3. załącznika do ustawy. W myśl tego przepisu wykonywanie transportu drogowego osób z naruszeniem warunków określonych w zezwoleniu dotyczących ustalonej trasy przejazdu lub wyznaczonych przystanków, sankcjonowane jest karą pieniężną w kwocie 3.000 zł. Jak wyjaśnił organ pierwszej instancji, zarówno Burmistrz Miasta i Gminy w B.- Z. pismem z dnia 6 grudnia 2010 r., jak i Urząd Marszałkowski pismem z dnia 17 stycznia 2011 r. poinformowali organ, że przewoźnik nie był uprawniony do korzystania z przystanku przy ul. Kilińskiego w B.-Z. dla obsługi trasy K.-C.-B.-Z. Do pisma Urzędu Marszałkowskiego została dołączona kserokopia zezwolenia nr 0001342 na wykonywanie regularnych przewozów osób w krajowym transporcie drogowym wydanego przez Marszałka Województwa Ś. w dniu 26 czerwca 2008 r. i rozkład jazdy dla linii K.- B.-Z.-P. Ponadto, jak wskazał Urząd Marszałkowski w piśmie z dnia 9 grudnia 2010 r., skarżąca nie posiadała zezwolenia na dokonywanie przewozów na tej trasie.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty