Wyrok NSA z dnia 5 grudnia 2013 r., sygn. II FSK 2964/11
Przesłanki składające się na definicję "uzasadnionej obawy" są przez ustawodawcę wymienione przykładowo i nic nie stoi na przeszkodzie, aby organ podatkowy orzekający o zabezpieczeniu wskazał na inne okoliczności, które uzasadniają tę obawę. Chodzi o takie działanie podatnika lub sytuacje z nim związane, które wpływają na stan majątkowy podatnika w kontekście przewidywanych zobowiązań i możliwości przeprowadzenia skutecznej egzekucji. Z uzasadnioną obawą niewykonania zobowiązania mamy więc do czynienia przede wszystkim w razie trudnej sytuacji finansowej podmiotu zobowiązanego, ewentualnie w przypadku działań skierowanych na wyzbywanie się majątku.
Teza od Redakcji
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Jerzy Rypina (sprawozdawca), Sędziowie: NSA Grzegorz Krzymień, NSA Małgorzata Wolf-Kalamala, Protokolant Szymon Mackiewicz, po rozpoznaniu w dniu 5 grudnia 2013 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z dnia 20 września 2011 r. sygn. akt I SA/Łd 656/11 w sprawie ze skargi B. U. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z dnia 5 kwietnia 2011 r. nr [...] w przedmiocie zabezpieczenia na majątku podatnika wykonania zobowiązania z tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych za 2005 r. oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 20 września 2011 r., Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi po rozpoznaniu sprawy ze skargi B. U.(dalej: Skarżący) na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w L. z dnia 5 kwietnia 2011 r., uchylił zaskarżoną decyzję w przedmiocie zabezpieczenia na majątku podatnika na poczet zobowiązania w podatku dochodowym od osób fizycznych za 2005 r.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty