23.10.2013 Podatki

Wyrok NSA z dnia 23 października 2013 r., sygn. I FSK 1590/12

W sytuacji, gdy Polska posługuje się własną definicją środków spożywczych, dla dokonania stosowania obniżonych stawek, ale nie przekracza zakresu danej kategorii, to nie można tylko z tego powodu uznać, że przepisy krajowe naruszają przepisy dyrektywy w zakresie opcji stosowania obniżonych stawek VAT.

Teza od Redakcji

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Adam Bącal, Sędzia NSA Barbara Wasilewska (sprawozdawca), Sędzia NSA Ryszard Pęk, Protokolant Katarzyna Nowik, po rozpoznaniu w dniu 9 października 2013 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej "L. P. S. S. spółka z ograniczoną odpowiedzialnością" spółka komandytowa z siedzibą w J. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 27 czerwca 2012 r. sygn. akt I SA/Po 252/12 w sprawie ze skargi "L. P. S. S. spółka z ograniczoną odpowiedzialnością" spółka komandytowa z siedzibą w J. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 8 listopada 2011 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług 1) uchyla zaskarżony wyrok i sprawę przekazuje Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Poznaniu do ponownego rozpoznania, 2) zasądza od Ministra Finansów na rzecz "L. P. S. S. spółka z ograniczoną odpowiedzialnością" spółka komandytowa z siedzibą w J. kwotę 180 (sto osiemdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Zaskarżony wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego

Wyrokiem z dnia 27 czerwca 2012 r., sygn. akt I SA/Po 252/12, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu oddalił skargę "L. Sp. z o.o." Sp.k. w J. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 8 listopada 2011 r. w przedmiocie podatku od towarów i usług.

Stan sprawy przedstawiony przez Sąd I instancji

W dniu 10 sierpnia 2011 r. został złożony przez L. Sp. z o. o. Sp. k. (dalej zwana "Spółką") wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku od towarów i usług dla mączki rogowej. W opisie stanu faktycznego Spółka wskazała, że prowadzi działalność w zakresie sprzedaży towarów handlowych poprzez sieć sklepów na terenie całej Polski. W dniu 14 lutego 2011 r. Spółka wystąpiła do Urzędu Statystycznego w Łodzi (zwanego dalej "organem statystycznym") z wnioskiem o nadanie właściwego symbolu PKWiU dla wyrobu o nazwie mączka rogowa (dalej: wyrób). Organ statystyczny stwierdził, że zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług, wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 29 października 2008 r., która obowiązuje dla celów podatkowych, wyrób mieści się w grupowaniu PKWiU 10.11.60.0 "Odpady zwierzęce surowe, niejadalne".

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne