11.12.2013 Podatki

Wyrok NSA z dnia 11 grudnia 2013 r., sygn. II FSK 2994/11

1. Dla banków stosujących MSR, co do zasady, kosztami uzyskania przychodów są odpisy aktualizacyjne z tytułu utraty wartości kredytów oraz gwarancji spłaty kredytów i pożyczek, wyliczane na podstawie reguł obowiązujących na gruncie tychże Standardów (MSR), zamiast rezerw na ryzyko związane z działalnością banków, które są zaliczane do kosztów podatkowych przez banki stosujące polskie zasady rachunkowości.

2. Art. 38b ust. 1 u.p.d.o.p. uprawnia banki do zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów kwot odpowiadających wysokości odpisów aktualizacyjnych z tytułu utraty wartości kredytów, o ile są one niższe lub równe rezerwom na ryzyko związane z działalnością banku.

Teza od Redakcji

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Jerzy Płusa (sprawozdawca), Sędziowie: NSA Krzysztof Winiarski, del. WSA Lidia Ciechomska-Florek, Protokolant Monika Myślak - Kordjak, po rozpoznaniu w dniu 11 grudnia 2013 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej S. S.A. z siedzibą w W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 31 sierpnia 2011 r. sygn. akt I SA/Wr 845/11 w sprawie ze skargi S. S.A. z siedzibą w W. na interpretację Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu działającego z upoważnienia Ministra Finansów z dnia 28 stycznia 2011 r. nr ILPB3/423-870/10-2/MM w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 31 sierpnia 2011 r. sygn. akt I SA/Wr 845/11 Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu oddalił skargę "S." Bank S.A. z siedzibą we W. - zwanego dalej "Bankiem", na interpretację indywidualną Ministra Finansów (organ upoważniony - Dyrektor Izby Skarbowej w P.) z dnia 28 stycznia 2011 r. w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych.

Przedstawiając w uzasadnieniu powyższego wyroku stan prawny Sąd pierwszej instancji podał, że Bank wystąpił pismem z dnia 25 października 2010 r. z wnioskiem o wydanie interpretacji indywidualnej w zakresie określenia, czy dokonując kalkulacji podstawy tworzenia rezerw celowych dla porównania ich z wysokością odpisów aktualizujących na gruncie Międzynarodowych Standardów Rachunkowości (dalej - "MSR"), Bank jest zobowiązany do pomniejszenia podstawy tworzenia rezerw celowych o wartość ustanowionych zabezpieczeń dotyczących ekspozycji kredytowych. Bank wskazał, iż przy udzielaniu kredytów stosuje dwa główne rodzaje zabezpieczeń spłaty wierzytelności z tego tytułu, tj. zabezpieczenie w formie hipoteki oraz zabezpieczenie w formie przewłaszczenia na zabezpieczenie rzeczy ruchomych. W oparciu o przepisy ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (Dz. U. z 2002 r. Nr 76, poz. 694, z późn. zm.), Bank sporządza sprawozdania finansowe zgodnie z MSR. Stosownie do MSR 39, na podstawie oceny rzeczywistego poziomu ryzyka, Bank dokonuje odpisów aktualizujących. Odpisy te obciążają wynik finansowy Banku (stanowią koszty z perspektywy przepisów o rachunkowości). Wysokość odpisu aktualizującego z tytułu danej wierzytelności może, ale nie musi, uwzględniać wartość zabezpieczenia ustanowionego w stosunku do danej wierzytelności. Uwzględnienie zabezpieczenia mogłoby wpływać na obniżenie wysokości odpisu aktualizującego obciążającego wynik finansowy Banku (tzn. koszt rachunkowy byłby niższy, a zatem Bank odnotowywałby mniejsze obciążenie wyniku finansowego). Odpisy aktualizujące pełnią w bankach stosujących MSR, ogólnie rzecz biorąc, funkcję rezerw na ryzyko związane z działalnością banków, tworzonych na podstawie rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 16 grudnia 2008 r. w sprawie zasad tworzenia rezerw na ryzyko związane z działalnością banków (Dz. U. Nr 235, poz. 1589, z późn. zm.) - powoływanego dalej jako "rozporządzenie MF w sprawie rezerw" lub "rozporządzenie". Na gruncie przepisów o rachunkowości, ze względu na posługiwanie się MSR, Bank nie jest zobowiązany do stosowania w tym zakresie dla celów rachunkowych przepisów rozporządzenie MF w sprawie rezerw. Metodologia przyjęta na gruncie MSR dla celów określania wartości odpisów aktualizujących jest odmienna od zasad przewidzianych na gruncie ww. rozporządzenia dla tworzenia rezerw celowych. Stąd też, wysokość odpisów aktualizujących i rezerw celowych, tworzonych w stosunku do tych samych należności, byłaby najczęściej różna.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne