14.11.2013 Podatki

Wyrok NSA z dnia 14 listopada 2013 r., sygn. I FSK 1690/12

Przyznane stronom w art. 183 § 1 zdanie drugie P.p.s.a. uprawnienie do przytaczania nowego uzasadnienia podstaw kasacyjnych, stwarza jedynie możliwość nowego uzasadnienia zgłoszonych uprzednio w skardze kasacyjnej zarzutów. Nie oznacza to jednak, że strona wnosząca skargę kasacyjną ma prawo do uzupełniania podstaw kasacyjnych przez powołanie nowych przepisów, czy też przez ich precyzowanie, jeżeli w skardze kasacyjnej przepisy te nie zostały w sposób jednoznaczny już określone.

Teza od Redakcji

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Maria Dożynkiewicz, Sędzia NSA Marek Kołaczek, Sędzia WSA del. Hieronim Sęk (sprawozdawca), Protokolant Marek Kleszczyński, po rozpoznaniu w dniu 14 listopada 2013 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej M. K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z dnia 24 lipca 2012 r. sygn. akt I SA/Gd 367/12 w sprawie ze skargi M. K. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w G. z dnia 3 lutego 2012 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za miesiące od stycznia do listopada 2009 r. 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od M. K. na rzecz Dyrektora Izby Skarbowej w G. kwotę 2.700 zł (słownie: dwa tysiące siedemset złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

1. Przedmiot skargi kasacyjnej

1.1. Przedmiotem skargi kasacyjnej był wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z dnia 24 lipca 2012 r., sygn. akt I SA/Gd 367/12, którym oddalono skargę M. K. (dalej: Strona lub Skarżący) na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w G. (dalej: Dyrektor IS) z dnia 3 lutego 2012 r. w przedmiocie podatku od towarów i usług (dalej: podatek VAT) za miesiące od stycznia do listopada 2009 r.

2. Przedstawiony przez Sąd pierwszej instancji przebieg postępowania

2.1. W toku postępowania przed organami podatkowymi ustalono, że: - w badanym okresie Strona prowadziła działalność gospodarczą pod firmą "S."; - przedmiotem tej działalności były: produkcja obuwia, świadczenie usług w zakresie opalania (solarium) oraz sprzedaż samochodów; - na mocy umowy z dnia 30 kwietnia 2008 r. pomiędzy Stroną a spółką jawną N. M. K., K. K. (dalej: Spółka) od dnia 1 maja 2008 r. działalność gospodarcza prowadzona przez Stronę polegała także na świadczeniu usług szycia obuwia na rzecz Spółki w pomieszczeniach przez nią dzierżawionych; - usługi produkcyjne były świadczone przez Stronę, która zatrudniała pracowników i wykorzystywała należące do niej maszyny i urządzenia; - nieprawidłowości wystąpiły m.in. w zakresie rozliczeń w podatku VAT (protokół kontroli z dnia 17 czerwca 2011 r.); - w dniu 21 lipca 2011 r. Strona złożyła deklaracje korygujące VAT-7 za okres od stycznia do grudnia 2009 r., w których uwzględniła w całości ustalenia kontroli za grudzień 2009 r. oraz w części za pozostałe okresy rozliczeniowe; - Strona nie uwzględniła ustaleń dotyczących: a) zaniżenia obrotu i podatku należnego w okresie styczeń - listopad 2009 r., b) zaniżenia podatku należnego w lipcu 2009 r. w związku z nieopodatkowaniem sprzedaży samochodu osobowego, c) zaniżenia podatku naliczonego w kwietniu 2009 r. w związku z zakupem ww. samochodu osobowego.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne