28.11.2013 Podatki

Wyrok NSA z dnia 28 listopada 2013 r., sygn. I FSK 1729/12

Istotnie sądy administracyjne nie mają co do zasady kompetencji do ustalania stanu faktycznego sprawy, a ich rola sprowadza się – zgodnie z art. 3 § 1 P.p.s.a. – do sprawowania kontroli działalności administracji publicznej. Jedyny przypadek wyposażenia sądu administracyjnego w kompetencje w zakresie prowadzenia postępowania dowodowego uregulowany został w art. 106 § 3 P.p.s.a., a prowadzone w tym trybie postępowanie jest pod wieloma względami ograniczone, przede wszystkim dotycząc dowodów uzupełniających i to wyłącznie dowodów z dokumentów. Nie jest natomiast rolą sądu dokonywanie ustaleń, które mogłyby służyć merytorycznemu rozstrzyganiu sprawy załatwionej zaskarżoną decyzją.

Teza od Redakcji

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Artur Mudrecki, Sędzia NSA Grażyna Jarmasz (sprawozdawca), Sędzia WSA (del.) Izabela Najda - Ossowska, Protokolant Krzysztof Zaleski, po rozpoznaniu w dniu 28 listopada 2013 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej K. J. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 12 września 2012 r., sygn. akt I SA/Po 557/12 w sprawie ze skargi K. J. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w P z dnia 16 kwietnia 2012 r., nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za poszczególne miesiące 2007 r. 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od K. J. na rzecz Dyrektora Izby Skarbowej w P. kwotę 2700 (słownie: dwa tysiące siedemset) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

1. Wyrok Sądu pierwszej instancji

1.1. Zaskarżonym wyrokiem z dnia 12 września 2012 r., sygn. akt I SA/Po 557/12, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu oddalił skargę K. J. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w P. z dnia 16 kwietnia 2012 r. w przedmiocie podatku od towarów za poszczególne miesiące 2007 r.

1.2. W uzasadnieniu wyroku Sąd pierwszej instancji wskazał, że główną przyczyną wydania decyzji w sprawie było stwierdzenie nieprawidłowości w zakresie rozliczenia przez podatnika podatku naliczonego z uwagi na odliczenie kwot podatku naliczonego z faktur niedokumentujących rzeczywistych transakcji - ustalenia w tym zakresie dotyczyły 13 faktur wystawionych przez P. P., za wykonanie robót remontowych i budowlanych, oraz 9 faktur wystawionych przez M. W., za roboty budowlane.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne