Wyrok NSA z dnia 27 listopada 2013 r., sygn. I FSK 1724/12
Do sytuacji, w której wadliwość uzasadnienia wyroku może stanowić usprawiedliwioną podstawę skargi kasacyjnej należy zaliczyć tę, gdy uzasadnienie nie pozwala na kontrolę kasacyjną orzeczenia.
Teza od Redakcji
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Barbara Wasilewska, Sędzia NSA Marek Kołaczek (sprawozdawca), Sędzia NSA Sylwester Marciniak, Protokolant Anna Rembowska, po rozpoznaniu w dniu 27 listopada 2013 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej W. K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Kielcach z dnia 28 czerwca 2012 r. sygn. akt I SA/Ke 231/12 w sprawie ze skargi W. K. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w K. z dnia 26 marca 2012 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za październik 2004 r. uchyla zaskarżony wyrok w całości i przekazuje sprawę do ponownego rozpoznania Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Kielcach.
Uzasadnienie
1. Wyrok Sądu pierwszej instancji oraz przedstawiony przez ten Sąd przebieg postępowania przed organami podatkowymi.
1.1. Wyrokiem z dnia 28 czerwca 2012 r., sygn. akt I SA/Ke 231/12 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach oddalił skargę W. K. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w K. z dnia 26 marca 2012 r., nr [...], wydaną w przedmiocie podatku od towarów i usług za październik 2004 r.
1.2. Przedstawiając stan faktyczny sprawy Sąd pierwszej instancji podał, że zaskarżoną decyzją Dyrektor Izby Skarbowej utrzymał w mocy, określającą skarżącemu zobowiązanie w podatku od towarów i usług za października 2004 r., decyzję Dyrektora Urzędu Kontroli Skarbowej w K. z dnia 16 listopada 2011 r.
1.2.1. Podstawą powyższych rozstrzygnięć było ustalenie, że skarżący, prowadząc stację paliw P. w K., w rejestrze zakupów VAT za październik 2004 r., ujął wystawioną przez J.-P. w S., fakturę dotyczącą nabycia oleju napędowego, która zdaniem organów nie dokumentowała rzeczywistego zdarzenia gospodarczego.
Firma J.-P. bowiem, choć była czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług, w rzeczywistości nie prowadziła działalności gospodarczej w zakresie obrotu paliwami płynnymi - co potwierdzają zeznania J. S., M. T. i K. C., złożone w trakcie śledztwa nadzorowanego przez Prokuraturę Okręgową w B. Ponadto stanowisko dotyczące fikcyjnej działalności J. S. znalazło potwierdzenie w prawomocnych wyrokach Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Kielcach z dnia 19 sierpnia 2010 r., sygn. akt I SA/Ke 299/10 i z dnia 26 października 2011 r., sygn. akt I SA/Ke 433/11.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty