27.08.2013 Podatki

Wyrok NSA z dnia 27 sierpnia 2013 r., sygn. II FSK 2463/11

Wydatki na wzniesienie i wyposażenie centrum szkoleniowego oraz jadłodajni dla pracowników nie są podstawą do skorzystania z preferencji dla zakładów działających w specjalnych strefach ekonomicznych.

Teza od Redakcji

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Tomasz Zborzyński (sprawozdawca), Sędzia NSA Jerzy Rypina, Sędzia WSA del. Lidia Ciechomska- Florek, Protokolant Justyna Nawrocka, po rozpoznaniu w dniu 27 sierpnia 2013 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Dyrektora Izby Skarbowej w P., działającego z upoważnienia Ministra Finansów od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z dnia 7 czerwca 2011 r., sygn. akt I SA/Łd 522/11 w sprawie ze skargi "H." sp. z o.o. z siedzibą w P. na interpretację Dyrektora Izby Skarbowej w P., działającego z upoważnienia Ministra Finansów z dnia 30 grudnia 2010 r., nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych 1) uchyla zaskarżony wyrok w całości i oddala skargę, 2) zasądza od "H." sp. z o.o. z siedzibą w P. na rzecz Dyrektora Izby Skarbowej w P., działającego z upoważnienia Ministra Finansów kwotę 280 (dwieście osiemdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Zaskarżonym wyrokiem Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi uwzględnił skargę Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością H. z siedzibą w P. i uchylił indywidualną interpretację Ministra Finansów w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych.

Stan sprawy Sąd przedstawił w sposób następujący:

Wnioskiem z dnia 4 października 2010 r. skarżąca Spółka wystąpiła o wydanie indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych, podając, że na podstawie zezwolenia z dnia 12 października 2005 r. prowadzi na terenie Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej działalność produkcyjną, handlową i usługową, sklasyfikowaną w wymienionych w zezwoleniu pozycjach Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług. Warunkiem prowadzenia tej działalności jest poniesienie na terenie strefy, w określonej wysokości, wydatków inwestycyjnych w rozumieniu § 6 ust. 1 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 7 września 2004 r. w sprawie łódzkiej specjalnej strefy ekonomicznej (Dz. U. Nr 215, poz. 2183 ze zm., dalej: rozp.) oraz zatrudnienie określonej liczby osób. W stanowiącym załącznik do oferty inwestycyjnej biznesplanie skarżąca wskazała na zamiar kontynuacji rozbudowy zakładu produkcyjnego przez wybudowanie hal produkcyjnych wraz z niezbędną infrastrukturą, nabycie wyspecjalizowanych maszyn i urządzeń produkcyjnych oraz uzupełniających środków trwałych. Dodatkowo skarżąca zamierza ponieść nakłady na budowę hali produkcyjnej w charakterze centrum szkoleniowego dla pracowników oraz przyzakładowej stołówki pracowniczej. Zadała pytanie, czy wydatki poniesione na budowę i wyposażenie wymienionych obiektów dodatkowych mogą zostać zaliczone do kosztów inwestycji stanowiących pomoc publiczną w formie zwolnienia od podatku dochodowego od osób prawnych na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 34 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (obecnie: Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397 ze zm., dalej: u.p.d.o.p.), zajmując stanowisko, że w świetle § 6 ust. 1 rozp. są to koszty inwestycji, kwalifikujące się do uwzględnienia w limicie wydatków inwestycyjnych warunkujących uzyskanie pomocy publicznej w formie wymienionego zwolnienia podatkowego.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne