Wyrok NSA z dnia 23 lipca 2013 r., sygn. II FSK 2166/11
Przez zobowiązanie bieżące, o którym mowa w art. 76 § 1 O.p., należy rozumieć zobowiązanie podatkowe od momentu jego powstania, określonego zgodnie z art. 21 § 1 pkt 1 i pkt 2 O.p., do terminu jego płatności włącznie. Jest to definicja zbieżna z definicją przyjętą przez organ interpretacyjny, który za zobowiązanie bieżące uznał takie zobowiązanie, które już powstało, ale nie upłynął jeszcze termin jego płatności, stwierdzając ponadto, że odnosi się to także do zaliczek i rat, wynikających z konstrukcji podatku.
Teza od Redakcji
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Małgorzata Wolf-Kalamala, Sędzia NSA Sławomir Presnarowicz, Sędzia NSA Tomasz Zborzyński (sprawozdawca), Protokolant Katarzyna Domańska, po rozpoznaniu w dniu 23 lipca 2013 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Prezydenta Miasta K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 12 kwietnia 2011 r. sygn. akt I SA/Kr 51/11 w sprawie ze skargi Przedsiębiorstwa [...] "B." S.A. z siedzibą w K. na interpretację indywidualną Prezydenta Miasta K. z dnia 20 października 2010 r. nr [...] w przedmiocie podatku od nieruchomości 1) uchyla zaskarżony wyrok w całości i oddala skargę, 2) zasądza od P. [...] "B." S.A. z siedzibą w K. na rzecz Prezydenta Miasta K. kwotę 280 (słownie: dwieście osiemdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Zaskarżonym wyrokiem Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie uwzględnił skargę Spółki Akcyjnej P. z siedzibą w K. i uchylił indywidualną interpretację Prezydenta Miasta K. w przedmiocie podatku od nieruchomości.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty