10.04.2013 Podatki

Wyrok NSA z dnia 10 kwietnia 2013 r., sygn. I FSK 533/12

Podatnik ponosi ryzyko nieustanowienia pełnomocnika do odbioru korespondencji urzędowej.

Teza od Redakcji

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Marek Zirk-Sadowski (sprawozdawca), Sędzia NSA Danuta Oleś, Sędzia NSA Barbara Wasilewska, Protokolant Marta Sokołowska-Juras, po rozpoznaniu w dniu 20 marca 2013 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej A. R. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie z dnia 2 grudnia 2011 r. sygn. akt I SA/Lu 608/11 w sprawie ze skargi A. R. na postanowienie Dyrektora Izby Skarbowej w L. z dnia 5 sierpnia 2011 r. nr [...] w przedmiocie przywrócenia terminu do wniesienia odwołania oddala skargę kasacyjną

Uzasadnienie

1. Zaskarżonym wyrokiem z dnia 2 grudnia 2011 r., I SA/Lu 608/11, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie oddalił skargę A. R. na postanowienie Dyrektora Izby Skarbowej w L. z dnia 5 sierpnia 2011 r. w przedmiocie przywrócenia terminu do wniesienia odwołania. Podstawę prawną wyroku stanowił art. 151 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2012 r., poz. 270), dalej Ppsa.

2. Jak zauważono w motywach orzeczenia, ww. postanowieniem Dyrektor Izby Skarbowej, na podstawie art. 216, art. 162 § 1, art. 163 § 2 Ordynacji podatkowej, odmówił przywrócenia terminu do wniesienia odwołania od decyzji Naczelnika [...] Urzędu Skarbowego w L. z dnia 28 lutego 2011 r., określającej skarżącemu zobowiązanie w podatku od towarów i usług za grudzień 2004 r. Jak zauważono w motywach orzeczenia, wniosek o przywrócenie terminu uzasadniono faktem przebywania przez skarżącego w okresie, w którym operator pocztowy dokonywał doręczenia decyzji w trybie art. 150 Ordynacji podatkowej, poza miejscem zamieszkania. Jak wskazano, skarżący prowadzi działalność w zakresie międzynarodowych usług transportowych, która wiąże się z jego częstymi wielodniowymi wyjazdami poza granice kraju oraz sporadycznymi wizytami w miejscu zamieszkania. Czas i długość wyjazdów nie jest skarżącemu znana z wyprzedzeniem, gdyż sam nie negocjuje kontraktów; otrzymuje zlecenia od firm spedycyjnych. Fakt nieobecności był więc niezależny od skarżącego i uniemożliwił mu podjęcie stosownych działań. Skarżący uzyskał wiedzę o prowadzonym przez Naczelnika [...] Urzędu Skarbowego w L. postępowaniu w zakresie podatku od towarów i usług, jak również o wydanych decyzjach, dopiero w dniu 18 maja 2011 r. W tym dniu stawił się w urzędzie skarbowym i poprosił o poinformowanie o kierowanej do niego korespondencji, o której dowiedział się w urzędzie pocztowym. Skarżący domagał się przesłuchania w związku z powyższymi okolicznościami strony oraz świadka, M. D. - konkubiny stale zamieszkującej ze skarżącym.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne