12.03.2013 Podatki

Wyrok NSA z dnia 12 marca 2013 r., sygn. I FSK 187/12

Na potrzeby wyliczenia obrotu rocznego termin „dany okres” należy rozumieć jako przewidziany przez ustawę o VAT okres rozliczeniowy miesięczny lub kwartalny. Obrót roczny natomiast powinien być ustalany jako suma obrotów osiągniętych w poszczególnych okresach rozliczeniowych.

Teza od Redakcji

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Sylwester Marciniak, Sędzia NSA Grażyna Jarmasz (sprawozdawca), Sędzia NSA Roman Wiatrowski, Protokolant Marek Kleszczyński, po rozpoznaniu w dniu 19 lutego 2013 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej D. S.A. z siedzibą w W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 23 listopada 2011 r. sygn. akt III SA/Wa 520/11 w sprawie ze skargi D. S.A. z siedzibą w W. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 13 października 2010 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od D. S.A. z siedzibą w W. na rzecz Ministra Finansów kwotę 180 zł (słownie: sto osiemdziesiąt złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

1. Wyrok Sądu pierwszej instancji

1.1. Zaskarżonym wyrokiem z dnia 23 listopada 2011 r., sygn. akt III SA/Wa 520/11, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę D. S.A. w W. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 13 października 2010 r. w przedmiocie podatku od towarów i usług.

1.2. W uzasadnieniu zaskarżonego wyroku Sąd pierwszej instancji wskazał, że poza sporem pozostaje stanowisko strony (uznane w interpretacji za prawidłowe), że w przypadku transakcji wymiany walut, w której nie są naliczane opłaty lub prowizje, kiedy nie można ustalić faktycznego wyniku na danej transakcji, podstawę opodatkowania stanowi ogólny dodatni wynik transakcji w postaci wartości marży w danym okresie czasu. Ustawodawca nie określił jednak wprost, co należy rozumieć pod pojęciem okresu, w którym dodatni wynik z operacji wymiany walut jest osiągany. W związku z tym istota sporu w sprawie sprowadza się do odpowiedzi na pytanie, czy dla potrzeb wyliczenia obrotu rocznego dla transakcji wymiany walut do współczynnika proporcji termin "dany okres" należy rozumieć jako okres pomiędzy pierwszym a ostatnim dniem danego roku podatkowego, jak tego chce skarżąca; czy też, jak twierdzi organ, przewidziany przez ustawę z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 54, poz. 535 ze zm., dalej jako "u.p.t.u.") okres rozliczeniowy miesięczny lub kwartalny, który dla potrzeb wyliczenia współczynnika proporcji powinien być ustalany jako suma obrotów osiągniętych w poszczególnych okresach rozliczeniowych.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne