22.11.2012

Postanowienie NSA z dnia 22 listopada 2012 r., sygn. II OZ 1020/12

Wstrzymanie wykonania aktu

 

Dnia 22 listopada 2012 roku Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Sędzia NSA Jerzy Bujko po rozpoznaniu w dniu 22 listopada 2012 roku na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej zażalenia E. Sp. z o.o. z/s w W. na postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z dnia 13 sierpnia 2012 r., sygn. akt II SA/Gd 58/12 o wstrzymaniu wykonania zaskarżonej decyzji w sprawie ze skargi Stowarzyszenia [...] w L. i skargi Fundacji [...] w W. na decyzję Wojewody Pomorskiego z dnia [...] listopada 2011 r., nr [...] w przedmiocie zatwierdzenia projektu budowlanego i udzielenia pozwolenia na budowę postanawia: uchylić zaskarżone postanowienie i przekazać sprawę do ponownego rozpoznania Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Gdańsku.

Uzasadnienie

Stowarzyszenie [...] w L. wystąpiło do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku ze skargą na decyzję Wojewody Pomorskiego z dnia [...] listopada 2011 r., utrzymującą w mocy decyzję Starosty Tczewskiego z dnia [...] lipca 2011, zatwierdzającą projekt budowlany i udzielającą pozwolenia na budowę elektrowni węglowej w R. koło P. dla E. Spółki z o.o. z siedzibą w W.

W skardze Stowarzyszenie sformułowało wniosek o wstrzymanie wykonania zaskarżonej decyzji. Skarżący wskazał, że przedmiotowa inwestycja jest jedyną w Polsce powstającą na terenach wyłącznie rolniczych, nieprzeznaczonych pod realizację funkcji przemysłowej. Jej realizacja spowoduje całkowite przekwalifikowanie terenu dotychczas rolniczego i rekreacyjnego w teren intensywnie przemysłowy. Spowoduje to zniszczenie pierwotnej przyrody dotychczas nietkniętej ingerencją i dewastacją. Według skarżących realizacja inwestycji doprowadzi do naruszenia zasady zrównoważonego rozwoju. Doprowadzi do wycinki drzew na dużą skalę, wpłynie na awifaunę i ichtiofaunę, spowoduje diametralne przekształcenie krajobrazu w sposób trwały i nieodwracalny. Prognozowane emisje pyłów, wzmożona emisja hałasu, intensywniejszy ruch samochodowy, promieniowanie elektromagnetyczne doprowadzą do zmiany krajobrazu, zmiany istniejącego mikroklimatu oraz wpłyną na warunki życia wokół terenu budowy i eksploatacji elektrowni. W ocenie skarżącego, wszystkie ujawnione negatywne skutki oddziaływania inwestycji we wszystkich fazach jej realizacji mają charakter trwały i nieodwracalny.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty