Postanowienie NSA z dnia 18 września 2012 r., sygn. I OSK 2038/12
Odrzucenie skargi
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Jan Paweł Tarno, po rozpoznaniu w dniu 18 września 2012 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej W. N. od postanowienia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku z dnia 19 czerwca 2012 r., sygn. akt II SA/Bk 455/12 o odrzuceniu skargi w sprawie ze skargi W. N. na pismo Rektora Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku z dnia [...] kwietnia 2012 r., nr [...] w przedmiocie odmowy zgody na przystąpienie do egzaminu bez obowiązku uczestniczenia i zaliczenia zajęć oraz odmowy wskazania sposobu odrobienia zajęć postanawia: oddalić skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Postanowieniem z 19 czerwca 2012 r., II SA/Bk 455/12, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku odrzucił skargę W. N. na pismo Rektora Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku z [...] kwietnia 2012 r., nr [...] w przedmiocie odmowy zgody na przystąpienie do egzaminu bez obowiązku uczestniczenia i zaliczenia zajęć oraz odmowy wskazania sposobu odrobienia zajęć.
W uzasadnieniu Sąd pierwszej instancji wskazał, że zgodnie z art. 207 ust. 1 ustawy z 27 lipca 2005 r. Prawo o szkolnictwie wyższym (Dz. U. Nr 164, poz. 1365 ze zm.) - zwanej dalej u.s.w., do decyzji, o których mowa w art. 169 ust. 10 i 11 oraz art. 196 ust. 3, decyzji podjętych przez organy uczelni, kierownika studiów doktoranckich lub dyrektora jednostki naukowej w indywidualnych sprawach studentów i doktorantów, a także w sprawach nadzoru nad działalnością uczelnianych organizacji studenckich oraz samorządu studenckiego i doktoranckiego, stosuje się odpowiednio przepisy ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. - Kodeks postępowania administracyjnego oraz przepisy o zaskarżaniu decyzji do sądu administracyjnego. Art. 169 ust. 10 i 11 u.s.w. dotyczy decyzji w sprawie przyjęcia na studia. Sąd pierwszej instancji podkreślił, że szkoła wyższa jest zakładem administracyjnym, upoważnionym do jednostronnego kształtowania stosunków prawnych z użytkownikami zakładu. Nie wymagają wydania indywidualnej decyzji jednostronne działania prawne organów zakładu skierowane na wywołanie konkretnych, indywidualnie oznaczonych skutków prawnych w ramach władztwa zakładowego, które nie wpływają na sam byt tego stosunku, tzw. akty wewnętrzne. W ocenie Sądu, rozstrzygnięcie w przedmiocie możliwości przystąpienia do egzaminu bez obowiązku uczestniczenia i zaliczenia zajęć oraz wskazanie sposobu odrobienia zajęć należy zakwalifikować jako rozstrzygnięcie o charakterze wewnętrznym. Przesądza ono sposób zaliczenia przedmiotu i nie powoduje przekształcenia, ani ustania istniejącego stosunku zakładowego - nie ma więc wpływu na status skarżącego jako użytkownika (destynatariusza) zakładu. Dopiero skreślenie z listy studentów jako pozbawiające skarżącego przymiotu użytkownika zakładu, będzie mogło być poddane kontroli sądowej. Taka konstrukcja zapewnia ochronę praw skarżącego, ponieważ w ewentualnym postępowaniu sąd będzie władny do kontroli spełnienia przesłanek skreślenia z listy studentów. Z tego względu, Sąd pierwszej instancji odrzucił skargę powołując art. 58 § 1 pkt 1 ustawy z 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2012 r. poz. 270) - zwanej dalej p.p.s.a.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty