23.08.2012

Wyrok NSA z dnia 23 sierpnia 2012 r., sygn. I OSK 1029/12

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący sędzia NSA Jolanta Rajewska (spr.), Sędzia NSA Joanna Banasiewicz, Sędzia del. WSA Ewa Kwiecińska, Protokolant starszy sekretarz sądowy Anna Krakowiecka, po rozpoznaniu w dniu 23 sierpnia 2012 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej T. W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie z dnia 8 lutego 2012 r. sygn. akt II SA/Rz 1092/11 w sprawie ze skargi T.W. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w T. z dnia [...] sierpnia 2011 r. nr [...] w przedmiocie zasiłku celowego oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie wyrokiem z dnia 8 lutego 2012 r., sygn. akt II SA/Rz 1092/11 oddalił skargę T. W. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w T. z dnia [...]sierpnia 2011 r. nr [...] w przedmiocie zasiłku celowego.

Wyrok zapadł w następujących okolicznościach prawnych i faktycznych sprawy.

Wójt Gminy G. decyzją z dnia [...] lipca 2011 r. działając na podstawie art. 2 ust. 1, art. 3 ust. 1 i 3, art. 40 ust. 2 i 3, art. 101 ust. 1, art. 106 ust. 1 i 4, art. 110 ust. 7 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej oraz art. 104 k.p.a. odmówił przyznania T. W. zasiłku celowego na pokrycie kosztów remontu położonego w T. (działki nr [...]) budynku mieszkalnego, który uległ uszkodzeniu w czasie powodzi w maju i czerwcu 2010 r.

Po przeprowadzeniu postępowania odwoławczego Samorządowe Kolegium Odwoławcze w T. decyzją z dnia [...] sierpnia 2011 r. utrzymało w mocy zaskarżone rozstrzygnięcie. W uzasadnieniu swej decyzji organ II instancji wskazał, że materialnoprawną podstawę rozstrzygnięcia w niniejszej sprawie stanowi art. 40 ust. 2 i ust. 3 ustawy o pomocy społecznej. Zgodnie z nim zasiłek celowy może być także przyznany osobom albo rodzinie, które poniosły straty w wyniku klęski żywiołowej lub ekologicznej. Niezbędne jest zatem ustalenie czy osoba ubiegająca się o takie świadczenie, rzeczywiście poniosła stratę na skutek klęski żywiołowej, w tym powodzi. W przypadku zasiłku celowego przeznaczonego na pokrycie kosztów remontu lub odbudowy istotne jest także oszacowanie strat w oparciu o opinię biegłego rzeczoznawcy. W sprawie bezsporne jest, że dom T. W. został zniszczony w wyniku powodzi. Biegły rzeczoznawca oszacował stratę na kwotę 90661,11 zł brutto. W tej sytuacji należało jeszcze zbadać czy dom w T. jest dla rodziny wnioskodawcy miejscem zamieszkania na terenie Polski oraz czy stanowi on miejsce stałego pobytu w rozumieniu przepisów kodeksu postępowania cywilnego. Zasiłki na remont lub odbudowę domu nie są bowiem przyznawane i wypłacane jako rekompensata za straty poniesione w wyniku powodzi. Ich istotą jest pomoc rodzinom, które na skutek powodzi utraciły miejsce zamieszkiwania i wykonywania w nim podstawowych funkcji życiowych. Celem pomocy, w tym zasiłków do 100 tysięcy złotych na remont lub odbudowę domu, jest przekazanie osobom lub rodzinom poszkodowanym przez powódź środków na realizację niezbędnych potrzeb życiowych. W przypadku zdarzenia losowego pomoc powinna być skierowana do osób, które na skutek takich zdarzeń znalazły się w trudnej sytuacji życiowej, jakiej nie są w stanie same, przy wykorzystaniu własnych zasobów i możliwości przezwyciężyć. Chodzi tu zatem o osoby zamieszkujące w domach czy lokalach mieszkalnych, które na skutek zdarzeń losowych uległy zniszczeniu bądź uszkodzeniu, ewentualnie osoby, które budowały budynek mieszkalny, nie będąc właścicielem innego budynku, w którym zamieszkują.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne