Wyrok NSA z dnia 22 listopada 2012 r., sygn. II OSK 1290/11
Dnia 22 listopada 2012 roku Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Jerzy Bujko Sędziowie Sędzia NSA Paweł Miładowski Sędzia del. WSA Aleksandra Łaskarzewska (spr.) Protokolant Elżbieta Maik po rozpoznaniu w dniu 22 listopada 2012 roku na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej E.C. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie z dnia 2 lutego 2011 r. sygn. akt II SA/Sz 957/10 w sprawie ze skargi E.C. na decyzję Wojewody Zachodniopomorskiego z dnia [...] sierpnia 2010 r. nr [...] w przedmiocie umorzenia postępowania w sprawie wymeldowania 1. uchyla zaskarżony wyrok, a także decyzję Wojewody Zachodniopomorskiego z dnia [...] sierpnia 2010 r. (znak [...]) oraz decyzję Prezydenta Miasta Szczecina z dnia [...] lipca 2010 r. (znak: [...],[...]), 2. zasądza od Wojewody Zachodniopomorskiego na rzecz E.C. kwotę 1200 ( jeden tysiąc dwieście) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie wyrokiem z dnia 02 lutego 2011 r., wydanym w sprawie o sygn. II SA/Sz 957/10, oddalił skargę E.C. na decyzję Wojewody Zachodniopomorskiego z dnia [...] sierpnia 2010 r., nr [...], w przedmiocie umorzenia postępowania w sprawie wymeldowania. Wyrok został wydany w następującym stanie faktycznym.
Prezydent Miasta Szczecina decyzją z dnia [...] lipca 2010 r., znak: [...], nr: [...], na podstawie art. 105 § 1 Kodeksu postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2000 r., Nr 98 poz. 1071 ze zm.), dalej jako "K.p.a.", umorzył postępowanie w sprawie wymeldowania P.C. z lokalu przy ul. S. w Szczecinie. W uzasadnieniu decyzji organ I instancji podał, że postępowanie administracyjne w sprawie wymeldowania P.C. zostało wszczęte na wniosek E.C., właścicielki nieruchomości. Prezydent Miasta Szczecina uznał, że właściciel lub inny podmiot posiadający tytuł prawny do lokalu, nie jest traktowany jako podmiot wnioskujący o wszczęcie postępowania administracyjnego (strona), którego przedmiotem jest wymeldowanie, a jedynie jako podmiot inicjujący postępowanie właściwego organu, które toczy się z urzędu, a nie na wniosek. Wobec powyższego właściciel nie ma prawa uczestniczyć w przedmiotowym postępowaniu, ponieważ nie ma on w sprawie interesu prawnego. Właścicielowi lub innemu podmiotowi posiadającemu tytuł prawny do lokalu, dla ochrony swoich prywatnych interesów prawnych, przysługuje jedynie droga postępowania cywilnego, która służy np. doprowadzeniu do usunięcia określonej osoby z lokalu (eksmisji).
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty