Wyrok NSA z dnia 13 listopada 2012 r., sygn. II OSK 2101/12
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Małgorzata Masternak-Kubiak Sędziowie Sędzia NSA Małgorzata Stahl Sędzia del. WSA Bożena Popowska ( spr. ) Protokolant Katarzyna Kasprzyk po rozpoznaniu w dniu 13 listopada 2012 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej J. P. G. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 27 lutego 2012 r. sygn. akt II SA/Kr 1861/11 w sprawie ze skargi J. P. G. na uchwałę Rady Miejskiej w Tarnowie z dnia 30 czerwca 2011 r. nr XI/133/2011 w przedmiocie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego terenu w obszarze miasta Tarnowa, w rejonie ulic Jana Pawła II i Błonie oraz lasu Lipie oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie wyrokiem z dnia 27 lutego 2012r., sygn. akt: II SA/Kr 1861/11 oddalił skargę J. P. G. na uchwałę Rady Miejskiej w Tarnowie z dnia 30 czerwca 2011 r. nr XI/133/2011 w przedmiocie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego terenu w obszarze miasta Tarnowa, w rejonie ulic Jana Pawła II i Błonie oraz lasu Lipie.
W uzasadnieniu wyroku wskazano, iż pismem z dnia 15 września 2011 r. S. P. G. wezwał Radę Miejską w Tarnowie do usunięcia naruszenia prawa, domagając się uchylenia w całości ww. uchwały, w szczególności zarzucając Radzie Miejskiej podjęcie uchwały niezgodne z treścią studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego.
Uchwałą z dnia 3 listopada 2011 r. Rada Miejska w Tarnowie odmówiła usunięcia naruszenia prawa.
Mając powyższe na uwadze S. P. G. wniósł skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie na w/w uchwałę zarzucając naruszenie art. 9 ust. 4, art. 15 ust. 2 pkt 8, 9 i 10 oraz art. 16 ust. 1 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz. U. z 2003 r. Nr 80, poz. 717 ze zm. - dalej u.p.z.p.). Skarżący zarzucił również, że plan miejscowy został uchwalony z naruszeniem innych uchwał będących przepisami prawa miejscowego oraz z naruszeniem procedury planistycznej. W treści skargi stwierdzono, że zaskarżony plan miejscowy narusza ustalenia studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego. Działki nr "A", "B", "C", "D", "E", "F" w planie miejscowym zostały przeznaczone jako obszar zabudowy mieszkaniowo-usługowej (MNU), a studium kwalifikowało te działki częściowo jako obszar terenów możliwej lokalizacji wielkopowierzchniowych obiektów handlowych, a częściowo jako obszar naturalnej zieleni w sąsiedztwie parku leśnego "Las Lipie". Nie zakwalifikowano do obszaru MNU działek nr "G", "H" i "I" mimo identycznego ich statusu w studium jak ww. działki. Plan miejscowy nie określał obowiązku scalenia nieruchomości w obszarze UC, co uniemożliwia zagospodarowanie pod wielkopowierzchniowe sklepy. Plan miejscowy dla działek nr "J", "K", "L", "Ł" i "M" określa przeznaczenie U (zabudowa usługowa), a studium przewiduje kierunek zagospodarowania jako mieszkalnictwo z usługami. Skarżący podniósł, że wprawdzie plan miejscowy określa przebieg dróg publicznych klasy GP o symbolu KDGP oraz klasy G o symbolu KDG, które zostały wyznaczone zgodnie ze studium, ale Rada Miejska w Tarnowie uchwałą Nr L/638/2010 z dnia 27 maja 2010 r. stwierdziła nieaktualność studium w zakresie głównego układu drogowego. Zdaniem skarżącego, plan miejscowy narusza art. 16 ust. 1 u.p.z.p., ponieważ został sporządzony na nieaktualnej mapie zasadniczej, a to dlatego, że działki nr "N" nie ma już w rejestrze nieruchomości. Powstała w wyniku podziału geodezyjnego działki nr "N" działka nr "P" leży w pasie drogowym drogi KDG w obszarze lokalizacji infrastruktury związanej z linią energetyczną 110 KV, która przebiega przez teren działki nr "P" a musi być przesunięta z uwagi na powstały już zjazd z węzła autostradowego "Krzyż" oraz budowane rondo u zbiegu ulic Jana Pawła II i Błonie. Usytuowanie działki nr "P" i jej konfiguracja z obszarem UC powoduje, że obszar pod zabudowę kubaturową został wyznaczony niewłaściwie i powinien być przesunięty w kierunku wschodnim maksymalnie o 40 metrów od zachodniej granicy działki nr "P". Teren znajdujący się w obszarze UC po zachodniej stronie od linii rozgraniczającej pod zabudowę kubaturową powinien być oznaczony kolorem białym. Plan miejscowy nie uwzględnia przebiegu drogi serwisowej po wschodniej stronie zjazdu z autostrady.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty