23.10.2012

Wyrok NSA z dnia 23 października 2012 r., sygn. II OSK 501/11

 

Dnia 23 października 2012 roku Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Paweł Miładowski sędzia NSA Małgorzata Masternak-Kubiak sędzia del. NSA Teresa Kobylecka /spr./ Protokolant starszy asystent sędziego Konrad Młynkiewicz po rozpoznaniu w dniu 23 października 2012 roku na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Prokuratora Okręgowego w Gdańsku od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z dnia 15 grudnia 2010r. sygn. akt II SA/Gd 520/10 w sprawie ze skargi Prokuratora Okręgowego w Gdańsku na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Gdańsku z dnia [...] czerwca 2010r., nr [...] w przedmiocie nieważności decyzji w sprawie środowiskowych uwarunkowań zgody na realizację przedsięwzięcia oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Zaskarżonym wyrokiem z dnia 15 grudnia 2010r. sygn. akt 520/10 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku po rozpoznaniu skargi Prokuratora Okręgowego w Gdańsku na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Gdańsku z dnia [...] czerwca 2010r. nr [...] w przedmiocie nieważności decyzji w sprawie środowiskowych uwarunkowań zgody na realizację przedsięwzięcia - oddalił skargę.

W uzasadnieniu wyroku Sąd przedstawił następujący stan faktyczny i prawny sprawy:

Ostateczną decyzją z dnia [...] marca 2006r. Wójt Gminy Wejherowo określił środowiskowe uwarunkowania zgody na realizację przedsięwzięcia pod nazwą [...] w miejscowości Ł., na terenie zakładu [...] Spółka z o.o. siedzibą w Ł.

Prokurator Okręgowy w Gdańsku dnia 19 stycznia 2010r. wniósł do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Gdańsku sprzeciw, w którym zażądał stwierdzenia nieważności decyzji Wójta Gminy Wejherowo z dnia [...] marca 2006r. na podstawie 156 § 1 pkt 2 i pkt 7 k.p.a.

Prokurator wskazał, że zaskarżona decyzja została wydana z naruszeniem art. 3 pkt 6, art. 48 i art. 51 ust. 1 pkt 1 ustawy Prawo ochrony środowiska, obowiązującego w 2006r. w związku z § 2 ust. 1 pkt 41 i ust. 2 pkt 1 lit. a, § 3 ust. 1 pkt 73 i § 4 rozporządzenia Rady Ministrów z 9 listopada 2004r. w sprawie określenia rodzajów przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko oraz szczegółowych uwarunkowań związanych z kwalifikowaniem przedsięwzięcia do sporządzenia raportu o oddziaływaniu na środowisko (Dz.U. Nr 257, poz. 2573). Zdaniem Prokuratora konieczne było określenie środowiskowych uwarunkowań zgody na realizację przedsięwzięcia na podstawie raportu o oddziaływaniu na środowisko, ocenionego z udziałem społeczeństwa. Prokurator wskazał, że podstawę do stwierdzenia nieważności decyzji stanowi również art. 156 § 1 pkt 7 k.p.a., bowiem zgodnie z art. 11 Prawa ochrony środowiska, obowiązującego w 2006r., decyzje wydane z naruszeniem przepisów dotyczących ochrony środowiska były nieważne.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne