Wyrok NSA z dnia 28 czerwca 2012 r., sygn. I OSK 259/12

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Marek Stojanowski Sędziowie sędzia NSA Małgorzata Masternak-Kubiak sędzia del. NSA Wiesław Morys (spr.) Protokolant sekretarz sądowy Joanna Drapczyńska po rozpoznaniu w dniu 28 czerwca 2012 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej A. Ż. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Kielcach z dnia 10 listopada 2011 r. sygn. akt II SA/Ke 696/11 w sprawie ze skargi A. Ż. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w K. z dnia [...] września 2011 r. nr [...] w przedmiocie zasiłku pielęgnacyjnego oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach wyrokiem z dnia 10 listopada 2011 r., sygn. akt II SA/Ke 696/11, oddalił skargę A. Ż. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w K. z dnia [...] września 2011 r. w przedmiocie zasiłku pielęgnacyjnego.

Przedstawiając w uzasadnieniu stan faktyczny sprawy Sąd pierwszej instancji wskazał, iż zastępca Kierownika Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w G., działając z upoważnienia Wójta Gminy G., decyzją z dnia [...] września 2011 r., nr [...], odmówił przyznania A. Ż. świadczenia w formie zasiłku pielęgnacyjnego. Uznał bowiem, iż wnioskodawczyni nie spełnia wymogów do jego przyznania, gdyż w orzeczeniu o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności nie określono daty wystąpienia niepełnosprawności. Powołał się przy tym na art. 16 ust. 2 i 3 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (Dz. U. z 2006 r. Nr 139, poz. 992 ze zm.). Odwołując się od decyzji organu I instancji A. Ż. podniosła, że jest osobą schorowaną, słabowidzącą, systematycznie leczącą się u kilku lekarzy, a wadę wzroku ma od dawna - od dziecka.

Samorządowe Kolegium Odwoławcze w K. decyzją z dnia [...] września 2011 r., na podstawie art. 138 § 1 pkt 1 k.p.a., utrzymało w mocy powyższą decyzję. Uzasadniając swoje stanowisko organ II instancji przytoczył regulację zawartą w art. 16 ust. 2 i 3 ustawy o świadczeniach rodzinnych, zgodnie z którą zasiłek pielęgnacyjny przysługuje osobie w wieku powyżej 16 roku życia, jeżeli legitymuje się orzeczeniem o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności oraz niepełnosprawność ta powstała w wieku do ukończenia 21 roku życia. Wskazano, że z przedłożonego wraz z wnioskiem orzeczenia Powiatowego Zespołu do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności w K. z dnia [...] sierpnia 2011 r. wynika, iż A. Ż. została zaliczona do umiarkowanego stopnia niepełnosprawności, jednakże daty, od której istnieje niepełnosprawność nie można ustalić. Zdaniem Kolegium organy rozpoznające wniosek o ustalenie prawa do zasiłku pielęgnacyjnego nie są kompetentne do ustalania we własnym zakresie daty powstania niepełnosprawności, ponieważ są związane w tej materii orzeczeniem wydanym przez uprawnioną jednostkę, tj. zespół do spraw orzekania o niepełnosprawności. Orzeczenie to nie może być zastąpione żadnym innym dokumentem, ani tym bardziej domniemaniem, że niepełnosprawność w rozumieniu art. 16 ust. 3 cytowanej ustawy mogła powstać przed ukończeniem przez stronę 21 roku życia. Takie stanowisko potwierdzają przywołane w uzasadnieniu decyzji wyroki Wojewódzkich Sądów Administracyjnych.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne