Wyrok NSA z dnia 21 września 2012 r., sygn. I OSK 455/12
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Małgorzata Jaśkowska Sędziowie: Sędzia NSA Ewa Dzbeńska (spr.) Sędzia del. WSA Wojciech Jarzembski Protokolant st. inspektor sądowy Tomasz Zieliński po rozpoznaniu w dniu 21 września 2012 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej K. O. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie z dnia 20 października 2011 r. sygn. akt II SA/Ol 797/11 w sprawie ze skargi K. O. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Olsztynie z dnia [...] sierpnia 2011 r. nr [...] w przedmiocie świadczenia pielęgnacyjnego oddala skargę kasacyjną
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie wyrokiem z dnia 20 października 2011 r. sygn. akt II SA/Ol 797/11 oddalił skargę K. O. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Olsztynie z dnia [...] sierpnia 2011 r., nr [...] w przedmiocie świadczenia pielęgnacyjnego.
Wyrok ten zapadł w następujących okolicznościach faktycznych i prawnych:
Decyzją z dnia [...] maja 2011 r. Burmistrz Jezioran odmówił K. O. przyznania świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w związku z opieką nad matką M. O.
W uzasadnieniu wskazano, iż osoba wymagająca opieki - M. O. jest osobą niepełnosprawną w stopniu znacznym od 13 października 2010 r. Pozostaje ona w związku małżeńskim z B. O. Posiadają troje dzieci, w tym dwie córki pracujące zawodowo i syna - K. O., bezrobotnego, który złożył wniosek o przyznanie świadczenia pielęgnacyjnego. Wskazano, iż wnioskodawca nie posiada uprawnień do emerytury, renty, renty socjalnej, zasiłku stałego, nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego, zasiłku przedemerytalnego lub świadczenia przedemerytalnego. Ustalono, że K. O. jest osobą bezrobotną, nie figurującą w rejestrze osób bezrobotnych powiatowego urzędu pracy, a zatem nie jest osobą rezygnującą z zatrudnienia. Ostatnie zatrudnienie ustało w kwietniu 2009 r. na skutek upływu czasu, na jaki umowa o pracę została zawarta. Wskazano, iż istotą świadczenia pielęgnacyjnego jest rekompensata osobie sprawującej opiekę rezygnacji z zatrudnienia na rzecz sprawowania opieki na osobą niepełnosprawną. Ponadto zgodnie z art. 17 ust. 5 pkt a lit. a) ustawy o świadczeniach rodzinnych świadczenie pielęgnacyjne nie przysługuje, jeżeli osoba wymagająca opieki pozostaje w związku małżeńskim.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty