Wyrok NSA z dnia 23 października 2012 r., sygn. I OSK 1614/12
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Jolanta Rajewska sędzia NSA Jan Paweł Tarno (spr.) sędzia del. NSA Zygmunt Zgierski Protokolant sekretarz sądowy Małgorzata Kamińska po rozpoznaniu w dniu 23 października 2012 roku na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej Rektora Uniwersytetu Zielonogórskiego od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gorzowie Wielkopolskim z dnia 12 kwietnia 2012 r. sygn. akt II SA/Go 203/12 w sprawie ze skargi Ł. S. na decyzję Rektora Uniwersytetu Zielonogórskiego z dnia [...] stycznia 2012 r. nr [...] w przedmiocie odmowy przyznania stypendium doktoranckiego oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim wyrokiem z 12 kwietnia 2012 r., II SA/Go 203/12 uchylił decyzję Rektora Uniwersytetu Zielonogórskiego z [...] stycznia 2012 r., nr [...] oraz poprzedzającą ją decyzję Rektora Uniwersytetu Zielonogórskiego z [...] listopada 2011 r., nr [...] w przedmiocie odmowy przyznania stypendium doktoranckiego. W uzasadnieniu Sąd stwierdził, że materialnoprawną podstawę zaskarżonej decyzji stanowiły przepisy ustawy z 27 lipca 2005 r. Prawo o szkolnictwie wyższym (Dz. U. z 2005 r. Nr 164, poz. 1365 ze zm. - dalej w skrócie: P.s.w.). Rozdział 3 działu IV wskazanej ustawy zawiera unormowania dotyczące studiów doktoranckich prowadzonych przez jednostki organizacyjne uczelni. Kwestie związane z otrzymywaniem stypendiów doktoranckich uregulowane zostały w art. 200 powoływanej ustawy. Zgodnie z ust. 1 tego przepisu uczestnik studiów doktoranckich może otrzymywać stypendium doktoranckie, a decyzję o przyznaniu stypendium, okresie jego pobierania oraz jego wysokości podejmuje rektor (art. 200 ust. 3 P.s.w.).
Na podstawie delegacji zawartej w art. 201 P.s.w., Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego 5 października 2011 r. wydał rozporządzenie w sprawie studiów doktoranckich oraz stypendiów doktoranckich (Dz. U. Nr 225, poz. 1351), w którym w § 15 ust. 1 wskazano, że stypendium doktoranckie może być przyznane doktorantowi, który terminowo realizuje program studiów doktoranckich i wykazuje się zaangażowaniem w prowadzeniu zajęć dydaktycznych w ramach praktyk zawodowych albo zaangażowaniem w realizację badań naukowych prowadzonych przez jednostkę organizacyjną uczelni albo jednostkę naukową. W odniesieniu do stypendiów doktoranckich na drugim roku i kolejnych latach studiów doktoranckich (skarżący jest studentem III roku studiów doktoranckich), rozporządzenie w ust. 3 § 15 stanowi, że może być ono przyznane doktorantowi, który w roku akademickim poprzedzającym złożenie wniosku o przyznanie stypendium doktoranckiego uzyskał bardzo dobre albo dobre wyniki z egzaminów objętych programem studiów doktoranckich i wykazał się postępami w pracy naukowej i w przygotowaniu pracy doktorskiej.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty