17.07.2012

Wyrok NSA z dnia 17 lipca 2012 r., sygn. II OSK 1470/11

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Zofia Flasińska /spr./ Sędzia NSA Marzenna Linska-Wawrzon Sędzia del. WSA Grzegorz Czerwiński Protokolant Anna Jusińska po rozpoznaniu w dniu 17 lipca 2012 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej Z. E. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 30 marca 2011 r., sygn. akt IV SA/Wa 208/11 w sprawie ze skargi Z. E. na decyzję Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia [...] grudnia 2010 r., nr [...] w przedmiocie odmowy stwierdzenia posiadania obywatelstwa polskiego oddala skargę kasacyjną

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z 30 marca 2011 r., sygn. akt IV SA/Wa 208/11 oddalił skargę Z. E. na decyzję Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia [...] grudnia 2010 r. nr [...] w przedmiocie odmowy stwierdzenia posiadania obywatelstwa polskiego

Wyrok ten został wydany w następującym stanie faktycznym i prawnym sprawy.

Rozpoznając wniosek Z. E., obywatelki Izraela, Wojewoda Mazowiecki decyzją z dnia [...] czerwca 2010 r., odmówił stwierdzenia posiadania przez wnioskodawczynię obywatelstwa polskiego.

Po rozpatrzeniu odwołania Z. E. zaskarżoną decyzją z dnia [...] grudnia 2010 r. Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji utrzymał decyzję Wojewody Mazowieckiego w mocy.

W uzasadnieniu swojej decyzji organ odwoławczy wskazał, iż w trakcie postępowania administracyjnego ustalono, że wnioskodawczyni urodziła się jako Z. S., córka S. i M. z domu N., w [...] 1953 r. w P. T. Z dniem urodzenia nabyła obywatelstwo izraelskie. W 1974 r. zawarła związek małżeński z E. E. i przyjęła nazwisko męża. Obecnie legitymuje się paszportem izraelskim nr [...], wydanym na imię i nazwisko Z. E.

Rozstrzygnięcie wniosku o stwierdzenie posiadania obywatelstwa polskiego, w świetle art. 8 w związku z art. 9 ustawy z dnia 8 stycznia 1951 r. o obywatelstwie polskim (Dz. U. Nr 4, poz. 25), było uzależnione od ustalenia, że przynajmniej jedno z rodziców wnioskodawczyni było obywatelem polskim w dniu jej narodzin. Minister wskazał, że ojciec wnioskodawczyni urodził się jako S. S., syn A. i F. z domu B., w [...] 1921 r. w Berlinie. W dniu [...] maja 1936 r. Konsul Generalny RP w Berlinie wydał Panu S. S. polski paszport serii [...] nr [...], na podstawie którego w 1941 r. przybył do ówczesnej Palestyny. Z dniem [...] maja 1948 r. nabył obywatelstwo izraelskie. W Izraelu jego imię zapisano jako S. Jednocześnie organ wskazał, iż w polskim paszporcie jako rok urodzenia wpisano 1925. Jednakże w opinii Ministra, bezspornie przedmiotowy dokument dotyczy ojca wnioskodawczyni - S. /S./ S., urodzonego w [...] 1921 r. W ocenie Ministra S. /S./ S. nabył obywatelstwo polskie i posiadał je co najmniej do dnia [...] maja 1948 r. - tj. do chwili nabycia obywatelstwa izraelskiego z datą powstania niepodległego państwa Izrael. Organ rozważył następnie, czy ojciec wnioskodawczyni nie utracił obywatelstwa polskiego. Skoro S. /S./ S. w chwili nabycia obywatelstwa izraelskiego miał 27 lat, zatem podlegał obowiązkowi wojskowemu w Polsce na podstawie przepisów obu ustaw o powszechnym obowiązku wojskowym (ustawy z dnia 9 kwietnia 1938 r. o powszechnym obowiązku wojskowym - Dz. U. Nr 25, poz. 220 ze zm. - obowiązującą do dnia 29 maja 1950 r. oraz ustawy z dnia 4 lutego 1950 r. o powszechnym obowiązku wojskowym - Dz. U. Nr 6, poz. 46 - która weszła w życie z dniem 29 maja 1950 r.). W związku z tym ojciec Wnioskodawczyni mógł utracić obywatelstwo polskie dopiero po uzyskaniu zwolnienia od powszechnego obowiązku wojskowego. Ponieważ brak było dowodów na uzyskanie takiego zwolnienia, to nabycie przez Niego obcego obywatelstwa nie skutkowało utratą obywatelstwa polskiego. W dalszej kolejności organ zbadał czy S. /S./ S. odbył służbę wojskową w Armii Izraelskiej, co skutkowałoby utratą obywatelstwa polskiego na podstawie wyżej przywołanego przepisu art. 11 pkt 2 ustawy o obywatelstwie z 1920 r. W tej kwestii wnioskodawczyni przedłożyła zaświadczenie wydane przez Siły Obronne Izraela [SOI] w dniu [...] listopada 2009 r. (opatrzone klauzulą apostille) o "nie odnalezieniu akt osobowych na nazwisko S. S.", z treści którego wynika, iż "w/w akta nie zostały odnalezione". Organ odwoławczy dodatkowo wezwał Stronę do przedłożenia dokumentu wystawionego przez Wojsko Obrony Izraela o przebiegu służby wojskowej (obowiązkowej regularnej, obowiązkowej oraz rezerwowej) w Armii Izraelskiej S. /S./ S., wraz z datą jego rejestracji w armii izraelskiej. W odpowiedzi Strona stwierdziła, iż "Wojsko nie posiada akt osobowych ojca i stąd nie jest w stanie przedstawić bliższych danych na jego temat".

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne