23.05.2012

Wyrok NSA z dnia 23 maja 2012 r., sygn. II OSK 405/11

Kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwym daje podstawy do cofnięcia pozwolenia na broń.

Teza od Redakcji

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Barbara Adamiak Sędziowie: Sędzia NSA Andrzej Jurkiewicz (spr.) Sędzia WSA del. Mirosława Pindelska Protokolant: Agnieszka Majewska po rozpoznaniu w dniu 23 maja 2012 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej K.K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 8 grudnia 2010 r. sygn. akt II SA/Wa 1419/10 w sprawie ze skargi K.K. na decyzję Komendanta Głównego Policji z dnia [...] lipca 2010 r. nr [...] w przedmiocie cofnięcia pozwolenia na broń palną myśliwską oddala skargę kasacyjną

Uzasadnienie

W dniu 8 grudnia 2010 r., sygn. akt II SA/Wa 1419/10, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wydał wyrok, w treści którego oddalił skargę K.K. na decyzję Komendanta Głównego Policji z dnia [...] lipca 2010r., nr [...], w przedmiocie cofnięcia pozwolenia na broń palną myśliwską.

Wyrok ten został wydany w następującym stanie faktycznym i prawnym sprawy:

Decyzją z dnia [...] lipca 2010 r. o ww. numerze Komendant Główny Policji, po rozpatrzeniu odwołania K.K., utrzymał w mocy decyzję Komendanta Wojewódzkiego Policji w L. z dnia [...] kwietnia 2010 r., nr [...], cofającą K.K. pozwolenie na posiadanie broni palnej myśliwskiej.

W uzasadnieniu wskazano, że pozwolenie na broń palną myśliwską zostało stronie cofnięte na podstawie art. 18 ust. 1 pkt 2 w zw. z art. 15 ust. 1 pkt 6 ustawy z dnia 21 maja 1999 r. o broni i amunicji (Dz. U. z 2004 r. Nr 52, poz. 525 ze zm.), albowiem należy on do kategorii osób co do których istnieje uzasadniona obawa, że mogą użyć broni w celu sprzecznym z interesem bezpieczeństwa lub porządku publicznego. Zdaniem organu przyjęcie po stronie K.K. istnienia tej uzasadnionej obawy uzasadnia postawienie go w stan oskarżenia o popełnienie przestępstwa z art. 178a ustawy Kodeks karny, tj. kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości (przed Sądem Rejonowym w L. toczy się przeciwko niemu postępowanie karne o popełnienie tego czynu), wysoka społeczna szkodliwość tego czynu - sprawca działał umyślnie i godził się na ewentualne następstwa w postaci śmierci lub kalectwa innych osób, bądź zniszczenie mienia oraz znaczenie dla stosunków społecznych - pośrednio zagrożone są życie i zdrowie nie tylko sprawcy, ale i innych uczestników ruchu drogowego. Zdaniem organu kierowanie pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości jest nie tylko przejawem nieodpowiedzialności osoby, która tak postępuje, ale świadczy także o braku wyobraźni co do ewentualnych skutków działania pod wpływem alkoholu, a takie cechy u posiadacza broni - urządzenia niebezpiecznego i ściśle związanego ze sferą bezpieczeństwa i porządku publicznego, wykluczają możliwość dysponowania nią. Nadto wskazano, że spożywanie napojów alkoholowych wydłuża czas reakcji, ogranicza pole widzenia, pogarsza koordynację ruchową i powoduje obniżenie koncentracji. Powyższe cechy odnoszą się do strony, bowiem wykonywała ona manewry zmuszające innego uczestnika ruchu drogowego do gwałtownych zmian kierunku jazdy w celu uniknięcia kolizji, gdyż wjeżdżała na jego pas ruchu, po czym wjechała do rowu. Ponadto strona jechała bez włączonych świateł, pomimo obowiązku całodobowego ich używania, co mogło skończyć się tragicznie nie tylko dla niej, ale również innych kierujących i pasażerów, którzy jechali z naprzeciwka.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne