Wyrok NSA z dnia 18 kwietnia 2012 r., sygn. II OSK 804/11
Dnia 18 kwietnia 2012 roku Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Andrzej Jurkiewicz Sędziowie: sędzia NSA Małgorzata Dałkowska-Szary (spr.) sędzia del. WSA Renata Owczarzak Protokolant Anna Połoczańska po rozpoznaniu w dniu 18 kwietnia 2012r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej I. G. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 9 grudnia 2010 r. sygn. akt IV SA/Wa 1989/10 w sprawie ze skargi I. G. na decyzję Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia [...] września 2010 r. nr [...] w przedmiocie odmowy stwierdzenia posiadania obywatelstwa polskiego 1. uchyla zaskarżony wyrok oraz zaskarżoną decyzję Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia [...] września 2010 r. nr [...] i utrzymaną nią w mocy decyzję Wojewody Mazowieckiego z dnia [...] czerwca 2010 r. nr [...], 2. zasądza od Ministra Spraw Wewnętrznych na rzecz I. G. kwotę 740 (siedemset czterdzieści) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, wyrokiem z dnia 9 grudnia 2010r., sygn. akt IV SA/Wa 1989/10, oddalił skargę I. G. na decyzję Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia [...] września 2010 r. nr [...] w przedmiocie odmowy stwierdzenia posiadania obywatelstwa polskiego.
Zaskarżoną decyzją utrzymano w mocy decyzję Wojewody Mazowieckiego z dnia [...] czerwca 2010 r. nr [...], którą odmówiono stwierdzenia posiadania obywatelstwa polskiego przez I. G..
W uzasadnieniu swojej decyzji Minister wskazał, że skarżąca urodziła się w dniu [...] listopada 1987 r. w P. (Izrael), jako córka J. i R. A. V. (z domu F.). Wskazał, że w świetle art. 4 i 6 ustawy z dnia 15 lutego 1962 r. o obywatelstwie polskim (Dz. U. Nr 10, poz. 49) nabycie przez urodzenie obywatelstwa polskiego jest uzależnione od wykazania, że co najmniej jedno z rodziców dziecka posiadało w dacie jego urodzin obywatelstwo polskie. Ojciec skarżącej posiadał w dacie urodzenia się skarżącej obywatelstwo polskie, co poświadcza odrębna decyzja Ministra z dnia [...] lipca 2009 r. Matka skarżącej nie posiadała natomiast obywatelstwa polskiego. Pomimo ustalenia, że w dacie urodzin skarżącej jej ojciec posiadał obywatelstwo polskie koniecznym jest wykazanie, że w przedmiotowej dacie ojcostwo to było w świetle przepisów prawa ustalone. Z art.7 ust.1 ustawy o obywatelstwie polskim wynika bowiem, że zmiana w ustaleniu osoby jednego lub obojga rodziców wpływa na określenie statusu obywatelskiego dziecka tylko wtedy, gdy doszło do niej przed upływem roku od dnia urodzenia się dziecka. Organ wskazał, że w świetle orzecznictwa sądowoadministracyjnego ustalenie ojcostwa obywatelstwa polskiego w stosunku do małoletniego dziecka cudzoziemki po upływie terminu, o którym mowa w ww. 7 ust. 1, nie skutkuje nabyciem obywatelstwa polskiego, pomimo tego, że w sferze prawa rodzinnego wywołuje skutki ex tunc. Stosownie do powyższego, o ile skarżąca urodziłaby się jako dziecko pozamałżeńskie, a jej uznanie jej przez ojca nastąpiło po upływie ustawowego terminu, to nie nabyłaby obywatelstwa polskiego.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty