Wyrok NSA z dnia 8 maja 2012 r., sygn. II OSK 469/12
Dnia 8 maja 2012 roku Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Jerzy Stelmasiak Sędziowie Sędzia NSA Małgorzata Stahl (spr.) Sędzia del. WSA Grzegorz Czerwiński Protokolant starszy asystent sędziego Tomasz Godlewski po rozpoznaniu w dniu 8 maja 2012 roku na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej W. P. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 2 grudnia 2011 roku, sygn. akt II SA/Wr 475/11 w sprawie ze skargi W. P. na uchwałę Rady Miejskiej w Stroniu Śląskim z dnia 31 stycznia 2011 roku nr IV/22/11 na § 3 ust. 1 uchwały Rady Miejskiej w Stroniu Śląskim w sprawie regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Stronie Śląskie 1. uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę do ponownego rozpoznania Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu we Wrocławiu; 2. zasądza od Gminy Stronie Śląskie na rzecz W. P. kwotę 450 (czterysta pięćdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu wyrokiem z dnia 2 grudnia 2011 r., sygn. akt II SA/Wr 475/11 oddalił skargę W. P. na uchwałę Rady Miejskiej w Stroniu Śląskim z dnia 31 stycznia 2011 r., nr IV/22/11 na § 3 ust.1 uchwały Rady Miejskiej w Stroniu Śląskim w sprawie regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Stronie Śląskie.
W uzasadnieniu wyroku Sąd wskazał, że skarga na uchwałę Rady Miejskiej w Stroniu Śląskim z dnia 31 stycznia 2011 r. została wniesiona przez W. P. po bezskutecznym wezwaniu do usunięcia naruszenia prawa. Skarżący zakwestionował § 3 uchwały, w którym postanowiono, że "na terenie gminy Stronie Śląskie, mając na uwadze zasady utrzymania czystości i porządku, zabrania się: magazynowania odpadów komunalnych, gruzu na terenie posesji". Zdaniem skarżącego zapis ten narusza jego uprawnienia jako właściciela gospodarstwa rolnego [...], położonego w gminie Stronie. Wskazał, że pozostawanie zaskarżonej uchwały w obrocie prawnym uniemożliwia właścicielowi gromadzenie odpadów przed ich transportem [zgodnie z definicją zawartą w ustawie z dnia 27 kwietnia 2001 r. o odpadach (Dz.U. Nr 62, poz. 628) przez magazynowanie odpadów rozumie się czasowe przetrzymywanie lub gromadzenie odpadów przed ich transportem, odzyskiem lub unieszkodliwieniem]. Zaznaczył, że ustawa o odpadach w art. 63 pkt 1 stanowi: magazynowanie odpadów może odbywać się na terenie, do którego posiadacz odpadów ma tytuł prawny.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty