17.02.2012 Obrót gospodarczy

Wyrok NSA z dnia 17 lutego 2012 r., sygn. I OSK 264/11

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Joanna Runge - Lissowska, Sędzia NSA Anna Lech (spr.), Sędzia del. NSA Jerzy Stankowski, Protokolant sekretarz sądowy Magdalena Błaszczyk, po rozpoznaniu w dniu 17 lutego 2012 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Warszawie od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 26 października 2010 r. sygn. akt VII SA/Wa 1195/10 w sprawie ze skargi G. R. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Warszawie z dnia [...] lutego 2010 r. nr [...] w przedmiocie zatrzymania prawa jazdy oddala skargę kasacyjną

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 26 października 2010 r., sygn. akt VII SA/Wa 1195/10, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uchylił decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Warszawie z dnia [...] lutego 2010 r. nr [...] oraz poprzedzającą ją decyzję organu pierwszej instancji w przedmiocie zatrzymania prawa jazdy.

W uzasadnieniu Sąd wskazał na następujący stan sprawy: decyzją z dnia 1 września 2009 r., znak [...], Starosta P., na podstawie art. 5 ust. 3 pkt 2 i ust. 5 ustawy z dnia 7 września 2007 r. o pomocy osobom uprawnionym do alimentów (Dz. U. z 2009 r., Nr 1, poz. 7), orzekł w stosunku do G. R. o zatrzymaniu prawa jazdy kategorii B, C, E nr [...] (nr blankietu [...], wydanego przez Starostę P. w dniu [...] lipca 2004 r.) i zobowiązał go do zwrotu tego dokumentu.

Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Warszawie decyzją z dnia [...] lutego 2010 r., po rozpatrzeniu odwołania G. R., utrzymało w mocy wskazaną wyżej decyzję.

W ocenie organu spełnione zostały przesłanki do zatrzymania dłużnikowi alimentacyjnemu dokumentu prawa jazdy. Wskazano, że wystarczającym dla wydania takiego orzeczenia jest złożenie przez organ właściwy dłużnika alimentacyjnego wniosku o ściganie dłużnika za przestępstwo określone w art. 209 § 1 k.k. równolegle z wnioskiem o zatrzymanie prawa jazdy z powodu uniemożliwiania przez dłużnika alimentacyjnego przeprowadzenia wywiadu alimentacyjnego. Organ podkreślił, że organy właściwe w sprawie zatrzymania prawa jazdy nie są uprawnione do badania zasadności sporządzenia wniosku o ściganie dłużnika alimentacyjnego za przestępstwo z art. 209 § 1 k.k., badają jedynie wystąpienie przesłanek do zatrzymania prawa jazdy.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne