24.01.2012 Ubezpieczenia

Wyrok NSA z dnia 24 stycznia 2012 r., sygn. II OSK 2213/11

Rozpoznania choroby zawodowej dokonują lekarze zatrudnieni w wymienionych w tym rozporządzeniu jednostkach orzeczniczych. Orzeczenia te mają charakter opinii biegłych. Tak samo należy traktować wszelkie wyjaśnienia jednostek orzeczniczych złożonych w związku z wcześniej wydanym orzeczeniem. Mimo że właściwym do rozpoznania choroby zawodowej jest jednostka orzecznicza, nie pozbawia to organów państwowej inspekcji sanitarnej uprawnienia oceny wydanych przez taką jednostkę orzeczeń.

Teza od Redakcji

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Roman Hauser Sędziowie NSA Maria Czapska - Górnikiewicz del. NSA Zdzisław Kostka (spr.) Protokolant Agnieszka Kuberska po rozpoznaniu w dniu 24 stycznia 2012 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej K. O. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 16 czerwca 2011 r., sygn. akt III SA/Kr 1183/10 w sprawie ze skargi K. O. na decyzję Małopolskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w Krakowie z dnia [...] sierpnia 2010 r., nr [...] w przedmiocie choroby zawodowej oddala skargę kasacyjną

Uzasadnienie

Zaskarżonym wyrokiem z dnia 16 czerwca 2011 r., III SA/Kr 1183/10, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie oddalił skargę K. O. na decyzję Małopolskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w Krakowie z dnia [...] sierpnia 2010 r., nr [...], utrzymującą w mocy decyzję Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Krakowie z dnia [...] marca 2010 r. w przedmiocie choroby zawodowej.

Z uzasadnienia wyroku Sądu pierwszej instancji wynikają następujące istotne okoliczności.

Decyzją z dnia [...] kwietnia 2009 r. Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Krakowie orzekł, że nie stwierdza u K. O. (skarżącej) choroby zawodowej wymienionej w punkcie 20 podpunkt 1 wykazu chorób zawodowych, stanowiącym załącznik do rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 30 lipca 2002 r. w sprawie wykazu chorób zawodowych, szczegółowych zasad postępowania w sprawach zgłaszania podejrzenia, rozpoznawania i stwierdzania chorób zawodowych oraz podmiotów właściwych w tych sprawach, gdyż pierwsze objawy wymienionego w tym punkcie wykazu chorób zawodowych zespołu cieśni nadgarstka wystąpiły u skarżącej w listopadzie 2002 r., czyli ponad rok od ustania zatrudnienia. Podniesiono przy tym, że zgodnie z wykazem chorób zawodowych, stanowiącym załącznik do powołanego wyżej rozporządzenia Rady Ministrów z 30 lipca 2002 r., okres, w którym wystąpienie udokumentowanych objawów chorobowych upoważnia do rozpoznania choroby zawodowej pomimo wcześniejszego zakończenia pracy w narażeniu zawodowym wynosi jeden rok. Dokonując tych ustaleń Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Krakowie powołał się na orzeczenie lekarskie Małopolskiego Ośrodka Medycyny Pracy w Krakowie z 30 września 2008 r.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne