Wyrok NSA z dnia 8 marca 2012 r., sygn. II OSK 645/11
Dla skutecznego nabycia obywatelstwa w trybie art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1962 r. o obywatelstwie polskim (Dz.U. z 2000 r. Nr 28, poz. 353 ze zm.) konieczne jest złożenie odpowiedniego oświadczenia woli przed właściwym organem określonym w art. 17 ust. 2 ww. ustawy. Złożenie oświadczenia "Przed właściwym organem"oznacza konieczność osobistego stawiennictwa strony przed organem (lub uprawnionym pracownikiem) i uzewnętrznienia przed nim swojej woli, a więc udział w tej czynności także osoby działającej jako organ.
Teza urzędowa
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Włodzimierz Ryms Sędziowie sędzia NSA Marek Stojanowski /spr./ sędzia del. WSA Maria Werpachowska Protokolant Marcin Sikorski po rozpoznaniu w dniu 23 lutego 2012 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej S. L. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 5 listopada 2010 r. sygn. akt IV SA/Wa 1610/10 w sprawie ze skargi S. L. na decyzję Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia [...] lipca 2010 r. nr [...] w przedmiocie odmowy przyjęcia oświadczenia woli nabycia obywatelstwa polskiego oddala skargę kasacyjną
Uzasadnienie
Zaskarżonym wyrokiem Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę S. L. na decyzję Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z [...] lipca 2010 r. w przedmiocie odmowy przyjęcia oświadczenia woli w sprawie nabycia obywatelstwa polskiego.
Wyrok ten został wydany w następującym stanie faktycznym i prawnym sprawy.
W dniu [...] czerwca 1989 r. S. L., obywatel [...], zawarł w T. związek małżeński z obywatelką polską R. T., posiadającą również obywatelstwo [...]. Decyzją z [...] czerwca 2005 r. Wojewoda Małopolski udzielił S. L. zezwolenia na osiedlenie się na terytorium Polski. W dniu [...] listopada 2005 r. zainteresowany złożył przed Wojewodą Małopolskim oświadczenie woli w sprawie nabycia obywatelstwa polskiego na podstawie art. 10 ustawy z dnia 15 lutego 1962 r. o obywatelstwie polskim (Dz. U. z 2000 r. Nr 28, poz. 353 ze zm.). Pismem z dnia [...] lutego 2006 r. Wojewoda Małopolski uzależnił przyjęcie tego oświadczenia od przedłożenia przez wnioskodawcę dowodu utraty lub zwolnienia z obywatelstwa [...]. W związku z tym, że wnioskodawca nie przedstawił tego dowodu, Wojewoda Małopolski decyzją z [...] stycznia 2007 r. odmówił przyjęcia od zainteresowanego przedmiotowego oświadczenia w sprawie nabycia obywatelstwa.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty