Wyrok NSA z dnia 17 lutego 2012 r., sygn. I OSK 336/11
§ 2 ust. 5 rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 7 stycznia 2004 r. w sprawie badań lekarskich kierowców i osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami nie określa, od kogo informacja (o zastrzeżeniach co do stanu zdrowia, mogących powodować niezdolność prowadzenia pojazdami) powinna pochodzić, ani w jakiej formie ma być przekazana. To od decyzji organu zależy czy uzna, że uzyskana informacja jest wystarczającą podstawą do skierowania na badania lekarskie.
Teza od Redakcji
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Joanna Runge - Lissowska, Sędzia NSA Anna Lech, Sędzia del. NSA Jerzy Stankowski (spr.), Protokolant sekretarz sądowy Magdalena Błaszczyk, po rozpoznaniu w dniu 17 lutego 2012 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej A. G. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 9 listopada 2010 r. sygn. akt III SA/Kr 49/10 w sprawie ze skargi A. G. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Krakowie z dnia [...] listopada 2009 r. nr [...] w przedmiocie skierowania na badania lekarskie oddala skargę kasacyjną
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 09 listopada 2010 r. sygn. akt III SA/Kr 49/10 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie po rozpoznaniu sprawy ze skargi A. G. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Krakowie z dnia [...] listopada 2009 r. nr [...] w przedmiocie skierowania na badania lekarskie - skargę oddalił.
Powyższy wyrok wydano w następujących okolicznościach faktycznych:
Na skutek informacji o zastrzeżeniach dotyczących stanu zdrowia A. G., mogących powodować niezdolność do prowadzenia pojazdu, decyzją z dnia [...] sierpnia 2009 r. nr [...] Starosta Krakowski skierował A. G., posiadającego uprawnienia do kierowania pojazdami w zakresie kategorii B i T, na badania lekarskie do Wojewódzkiego Ośrodka Medycyny Pracy. Decyzję w tej sprawie wydano na podstawie art. 122 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym (Dz.U. z 2005 r. Nr 108, poz. 908 ze zm. - dalej jako: Prawo o ruchu drogowym) i uzasadniono wnioskiem Prokuratora Rejonowego Kraków [...] z dnia [...] lipca 2009 r. sygn. akt [...] stwierdzającym, że A. G. został poddany badaniom sądowo-psychiatrycznym, a wydana na tej podstawie opinia wskazuje na możliwość wystąpienia u badanego zaburzeń mogących mieć wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów mechanicznych.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty