Wyrok NSA z dnia 1 lutego 2012 r., sygn. II OSK 1934/11
Jeżeli Główny Inspektor Sanitarny uznał, że istnieje podstawa wznowienia postępowania wskazana w art. 145a k.p.a., ale jednocześnie doszedł do przekonania, że nie można uchylić decyzji Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego, ponieważ w wyniku wznowienia postępowania mogłaby zapaść wyłącznie decyzja odpowiadająca w swej istocie decyzji dotychczasowej, to powinien ograniczyć się do stwierdzenia, że decyzja została wydana z naruszeniem prawa i wskazać okoliczności, z powodu których nie uchylił tej decyzji (art. 151 § 2 k.p.a.).
Teza od Redakcji
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Jan Paweł Tarno (spr.) sędzia NSA Barbara Adamiak sędzia del. WSA Grzegorz Czerwiński Protokolant Karolina Kubik po rozpoznaniu w dniu 1 lutego 2012 roku na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej L. A. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 21 kwietnia 2011 r. sygn. akt VII SA/Wa 79/11 w sprawie ze skargi Zakładów Przemysłu [...] S.A. w T. w likwidacji na decyzję Głównego Inspektora Sanitarnego z dnia [...] listopada 2010 r. nr [...] w przedmiocie odmowy uchylenia decyzji ostatecznej stwierdzającej chorobę zawodową oddala skargę kasacyjną
Uzasadnienie
II OSK 1934/11
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z 21 kwietnia 2011 r., VII SA/Wa 79/11 uchylił decyzję Głównego Inspektora Sanitarnego z [...] listopada 2010 r. znak [...] w przedmiocie odmowy uchylenia decyzji ostatecznej stwierdzającej chorobę zawodową. W uzasadnieniu Sąd stwierdził, że zaskarżona decyzja zapadła z naruszeniem art. 151 § 1 pkt 1 kpa, bowiem wznowione postępowanie kończy się wydaniem decyzji albo postanowienia merytorycznego. W orzecznictwie NSA podkreśla się, że nie ma innego sposobu zakończenia takiego postępowania (wyrok NSA z 9 marca 1987 r., II SA 1389/86, OSP 1989, z. 5, poz. 109 z glosą W. Chróścielewskiego).
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty