04.12.2012 Obrót gospodarczy

Postanowienie NSA z dnia 4 grudnia 2012 r., sygn. II GSK 1576/12

Uprawnienia do wykonywania zawodu

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Gabriela Jyż (spr.) Sędziowie NSA Anna Robotowska Jan Bała Protokolant Sylwia Nerkowska po rozpoznaniu w dniu 20 listopada 2012 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej Z. B. od postanowienia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w W. z dnia 14 maja 2012 r. sygn. akt VI SA/Wa 837/12 w sprawie ze skargi Z. B. na uchwałę Krajowej Rady Rzeczników Patentowych z dnia [...] stycznia 2012 r. nr [...] w przedmiocie ustalenia wyniku egzaminu kwalifikacyjnego na rzecznika patentowego postanawia: uchylić zaskarżone postanowienie.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w W. postanowieniem z dnia 14 maja 2012 r., sygn. akt VI SA/Wa 837/12 odrzucił skargę Z. B. na uchwałę Krajowej Rady Rzeczników Patentowych w przedmiocie negatywnego wyniku egzaminu kwalifikacyjnego na rzecznika patentowego.

Sąd I instancji orzekł w następującym stanie faktycznym i prawnym:

W dniach 8 - 9 i 21 - 23 listopada 2011 r. Z. B. przystąpił do pisemnego egzaminu kwalifikacyjnego na rzecznika patentowego. Po przeprowadzeniu egzaminu, Komisja Egzaminacyjna uchwałą z dnia [...] grudnia 2011 r., nr [...] ustaliła, że Z. B. złożył egzamin kwalifikacyjny na rzecznika patentowego z wynikiem negatywnym, gdyż nie uzyskał pozytywnej oceny z części pisemnych: technicznej oraz prawnej egzaminu. Od powyższej uchwały Z. B. na podstawie art. 33 ust. 6 ustawy z dnia 11 kwietnia 2001 r. o rzecznikach patentowych (t.j.: Dz. U. z 2011 r., Nr 155, poz. 925) złożył odwołanie do Krajowej Rady Rzeczników Patentowych, która uchwałą z dnia [...] stycznia 2011 r. nr [...] utrzymała w mocy zaskarżoną uchwałę.

Z. B. wniósł skargę na uchwałę Krajowej Rady Rzeczników Patentowych do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w W. .

Sąd I instancji stwierdził, że skarga podlega odrzuceniu na podstawie art. 58 § 1 pkt 6 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t.j.: Dz. U. z 2012 r. , poz. 270, dalej p.p.s.a.), gdyż zaskarżona uchwała Krajowej Rady Rzeczników Patentowych nie mieści się w katalogu rozstrzygnięć wymienionych w art. 3 § 2 pkt 1 -8 p.p.s.a. podlegających kognicji sądów administracyjnych. Zdaniem Sądu I instancji uchwała Krajowej Rady Rzeczników Patentowych nie jest aktem administracyjnym lub czynnością z zakresu administracji publicznej, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4 p.p.s.a. Krajowa Rada Rzeczników Patentowych jest, w myśl art. 44 ust. 1 pkt 2 ustawy o rzecznikach patentowych, organem samorządu zawodowego rzeczników patentowych i nie jest organem administracji publicznej ani podmiotem, powołanym z mocy ustawy lub porozumienia do załatwiania spraw indywidualnych w drodze decyzji administracyjnych w sprawie wpisu na listę rzeczników patentowych lub jego odmowy. Zdaniem Sądu I instancji jest to wyłączna kompetencja Prezesa Urzędu Patentowego, co wynika z treści art. 25 ust. 21 ustawy o rzecznikach patentowych. Wydanie uchwały przez Krajową Radę Rzeczników Patentowych w sprawie negatywnego ustalenia wyniku egzaminu kwalifikacyjnego na rzecznika patentowego nie kończy zatem postępowania w sprawie wpisu na listę rzeczników patentowych, gdyż nie stanowi załatwienia sprawy przez organ administracji publicznej w rozumieniu art. 104 k.p.a. Takie postępowanie kończy wydanie decyzji przez Prezesa Urzędu Patentowego, która podlega zaskarżeniu do sądu administracyjnego. Sąd I instancji podkreślił, że warunkiem wydania takiej decyzji jest złożenie wniosku przez kandydata o wpis na listę rzeczników patentowych, po uprzednim uzyskaniu pozytywnego wyniku egzaminu kwalifikacyjnego. W związku z tym, że takiego wniosku nie złożono w sprawie Prezes Urzędu Patentowego nie wydał decyzji o wpisie lub odmowie wpisu Z. B. na listę rzeczników patentowych.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty