Postanowienie NSA z dnia 4 września 2012 r., sygn. I GZ 181/12
Prawo pomocy
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Małgorzata Korycińska po rozpoznaniu w dniu 4 września 2012 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Gospodarczej zażalenia "B.- E." Spółki z o.o. w Ch. na postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w G. z dnia 18 czerwca 2012 r., sygn. akt III SO/Gl 9/12 w zakresie odmowy przyznania prawa pomocy w zakresie częściowym obejmującym zwolnienie od kosztów sądowych w sprawie ze skargi "B.- E." Spółki z o.o. w Ch. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w K. z dnia [...] stycznia 2012 r. nr [...] w przedmiocie podatku akcyzowego postanawia: oddalić zażalenie
Uzasadnienie
I
Zaskarżonym postanowieniem, Wojewódzki Sąd Administracyjny w G. odmówił Spółce "B.-E." w Chorzowie przyznania prawa pomocy w zakresie częściowym obejmującym zwolnienie od kosztów sądowych w sprawie ze skargi tej spółki na decyzję Dyrektora Izby Celnej w K. w przedmiocie podatku akcyzowego.
Sąd I instancji rozpoznając wniosek spółki o przyznanie prawa pomocy wskazał, że warunkiem jego wszechstronnego i rzetelnego merytorycznego rozpatrzenia jest przedłożenie przez wnioskodawcę materiału źródłowego wskazującego na jego aktualną sytuację majątkową i obecny stan finansowy. Dokumenty złożone przez spółkę wraz z wnioskiem i na późniejsze wezwanie Sądu, okazały się zdaniem Sądu I instancji niewystarczające dla oceny rzeczywistej sytuacji finansowej wnioskodawczyni. Sąd wskazał, iż z bilansu oraz z rachunku zysków i strat na dzień 31 grudnia 2011 r. wynikało, że spółka istotnie nie znajduje się obecnie w dobrej kondycji finansowej. Zauważył jednak, iż pomimo prowadzonego od końca 2010 r. postępowania egzekucyjnego, którego przedmiotem jest łączna kwota 18.937.094 złotych, a więc po roku prowadzenia egzekucji spółka nadal wykazywała przychód netto ze sprzedaży. Okoliczność tę potwierdzały między innymi bilans spółki za 2011 r., wskazujący na zgromadzenie na koniec roku w kasie spółki kwoty 31.836,22 złotych; rachunek zysków i strat, z którego wynikało, iż skarżąca osiągnęła przychód oraz deklaracja VAT - 7 za ostatni kwartał 2011 r. i początek 2012 r. wskazująca na prowadzenie działalności gospodarczej generującej obroty. W tej sytuacji, zdaniem Sądu I instancji niezbędnym była analiza pełnych wyciągów kont bankowych wnioskodawczyni, obrazująca jej rzeczywistą płynność finansową oraz zdolność do poniesienia kosztów sądowych. Niezależnie bowiem jaki stan finansowy spółki obrazują poszczególne zapisy w bilansie, istotną kwestę stanowić będą obroty spółki, tj. częstotliwość z jaką środki pieniężne wpływają na jej konto oraz kwoty które są wyprowadzane z jej rachunku bankowego. Nadesłane przez skarżącą zbiorcze wydruki z kont bankowych wskazujące jedynie na nieposiadanie żadnego dochodu było zdaniem Sądu I instancji nierzetelnym wykonaniem obowiązku jaki w tym zakresie został na skarżącą nałożony, w szczególności zaś nie pozwalało na dokonanie oceny rzeczywistych możliwości wnioskodawczyni do poniesienia kosztów sądowych - uiszczenia wpisu od skargi. Sąd wskazał również, że z dokumentów załączonych przez spółkę do wniosku nie wynikało z jakich środków uiszcza ona raty leasingowe, a które jak sama skarżąca oświadczyła są regularnie spłacane. Wobec powyższego, Sąd I instancji stwierdził, iż nie zachodziły w stosunku do skarżącej przesłanki, o jakich mowa w art. 246 § 2 pkt 2 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (tj. Dz. U. z 2012 r., nr 270 dalej: p.p.s.a.), co skutkowało odmową przyznania prawa pomocy we wnioskowanym zakresie.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty