28.09.2012 Obrót gospodarczy

Wyrok NSA z dnia 28 września 2012 r., sygn. II GSK 1413/11

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Czesława Socha Sędzia NSA Hanna Kamińska Sędzia del. WSA Joanna Zabłocka (spr.) Protokolant Piotr Mikucki po rozpoznaniu w dniu 28 września 2012 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej Głównego Inspektora Transportu Drogowego od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w W. z dnia 23 lutego 2011 r. sygn. akt VI SA/Wa 2680/10 w sprawie ze skargi A. S.A. w M. na decyzję Głównego Inspektora Transportu Drogowego z dnia [...] października 2010 r. nr [...] w przedmiocie kary pieniężnej 1. uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę do ponownego rozpoznania Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w W.; 2. zasądza od A. S.A. w M. na rzecz Głównego Inspektora Transportu Drogowego kwotę 700 (siedemset) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Zaskarżonym wyrokiem z dnia 23 lutego 2011 r. sygn. akt VI SA/Wa 2680/10 Wojewódzki Sąd Administracyjny w W., uwzględniając skargę spółki akcyjnej A. uchylił decyzję Głównego Inspektora Transportu Drogowego z dnia [...] października 2010 r. , utrzymującą w mocy decyzję [...] Wojewódzkiego Inspektora Transportu Drogowego z dnia [...] lipca 2010 r. o nałożeniu na A. S.A. kary pieniężnej w kwocie 2300 zł za naruszenie przepisów ustawy o transporcie drogowym, stwierdził, że zaskarżona decyzja nie podlega wykonaniu oraz orzekł o kosztach postępowania.

Sąd I instancji orzekał w następującym stanie sprawy:

Główny Inspektor Transportu Drogowego , uzasadniając wydaną decyzję wyjaśnił, iż podstawę faktyczną rozstrzygnięcia stanowiło wykonywanie transportu drogowego lub przewozu na potrzeby własne z naruszeniem obowiązku wyposażenia kierowcy w odpowiednie dokumenty oraz przekroczenie maksymalnego czasu prowadzenia pojazdu bez przerwy przy wykonywaniu przewozu drogowego. Ustaleń tych dokonano dnia 24 maja 2010 r. na drodze wojewódzkiej w miejscowości M., podczas kontroli pojazdu samochodowego marki MERCEDES o nr rejestracyjnym [...], którym przewożono ładunek w ramach krajowego transportu drogowego rzeczy wykonywanego na rzecz A. S.A. Stwierdzono wtedy , że kierujący pojazdem nie posiada dokumentu przewozowego , którego nie otrzymał od swojego pracodawcy. Po przeanalizowaniu danych cyfrowych z karty kontrolowanego kierowcy ustalono, że w określonych dniach kierowca przekroczył maksymalny czas prowadzenia pojazdu bez wymaganej przerwy.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty