Wyrok NSA z dnia 21 grudnia 2012 r., sygn. I GSK 34/12
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Zofia Przegalińska Sędzia NSA Czesława Socha (spr.) Sędzia del. WSA Joanna Zabłocka Protokolant Monika Majak po rozpoznaniu w dniu 21 grudnia 2012 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej V. H. P. S.A. (obecnie P. T. S.A.) w W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w W. z dnia 12 września 2011 r. sygn. akt III SA/Wa 3354/10 w sprawie ze skargi V. H. P. S.A. (obecnie P. T. S.A.) w W. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w W. z dnia [...] października 2010 r. nr [...] w przedmiocie odmowy stwierdzenia nadpłaty i zwrotu podatku akcyzowego oddala skargę kasacyjną
Uzasadnienie
Zaskarżonym wyrokiem z dnia 12 września 2011 r., sygn. akt III SA/Wa 3354/10, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę [...] w W. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w W. z dnia [...] października 2010 r. nr [...] w przedmiocie odmowy stwierdzenia i zwrotu nadpłaty w podatku akcyzowym za marzec 2006 r. Zaskarżona decyzja utrzymała w mocy decyzji organu I instancji z [...] stycznia 2010 r.
Sąd I instancji przyjął, że na skutek wniosek skarżącej z [...] kwietnia 2009 r., o stwierdzenie i zwrot nadpłaty w podatku akcyzowym za miesiąc marzec 2006 r. w kwocie [...] zł należało rozpoznać odmownie.
Podzielił też stanowisko zaprezentowany w uchwale Izby Gospodarczej Naczelnego Sadu Administracyjnego z dnia 22 czerwca 2011 r., sygn. akt I GPS 1/11. W uchwale tej stwierdzono, że "W rozumieniu art. 72 § 1 pkt 1 Ordynacji podatkowej nie jest nadpłatą kwota podatku akcyzowego uiszczona z tytułu sprzedaży energii elektrycznej w sytuacji, w której ten, kto ją uiścił nie poniósł z tego tytułu uszczerbku majątkowego". W uzasadnieniu tej uchwały stwierdzono, że norma wyprowadzona z art. 72 § 1 pkt 1 Ordynacji podatkowej przy użyciu wyłącznie wykładni językowej jest niezgodna z regulacjami konstytucyjnymi (art. 1, art. 64 i art. 77 ust. 1 Konstytucji RP). Mogłaby prowadzić do powstania sytuacji, w której podatek zwrócony podatnikowi, który nie poniósł ciężaru ekonomicznego opodatkowania, stanowiłby dla niego dodatkowe źródło wzbogacenia. Odwołał się przy tym również do orzecznictwa ETS, które dopuszcza wyłączenie zwrotu świadczenia pobranego niezgodnie prawem UE, o ile prowadziłoby to do nieuprawnionego wzbogacenia świadczącego.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty