12.12.2012 Obrót gospodarczy

Wyrok NSA z dnia 12 grudnia 2012 r., sygn. II GSK 1826/11

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Andrzej Kisielewicz Sędziowie NSA Jan Bała (spr.) Janusz Zajda Protokolant Anna Fyda-Kawula po rozpoznaniu w dniu 12 grudnia 2012 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej "T.-S." D. M. T. M. Spółki jawnej w M. K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w W. z dnia 8 września 2010 r. sygn. akt VI SA/Wa 1231/10 w sprawie ze skargi "T.-S." D. M. T. M. Spółki jawnej w M. K. na decyzję Głównego Inspektora Transportu Drogowego z dnia [...] kwietnia 2010 r. nr [...] w przedmiocie nałożenia kary pieniężnej za naruszenie przepisów o transporcie drogowym 1. oddala skargę kasacyjną; 2. zasądza od "T.-S." D. M. T. M. Spółki jawnej w M. K. na rzecz Głównego Inspektora Transportu Drogowego 1800 (słownie: tysiąc osiemset) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z 8 września 2010 r., sygn. akt VI SA/Wa 1231/10, oddalił skargę "T. - S." D. M., T. M. Sp. Jawna (dalej: skarżąca, pracodawca) na decyzję Głównego Inspektora Transportu Drogowego z dnia [...] kwietnia 2010 r. nr [...] w przedmiocie kary pieniężnej.

Przedstawiając stan faktyczny sprawy, Sąd I instancji podał, że w dniu [...] maja 2009 r. zatrzymano w miejscowości T., droga krajowa nr [...], do kontroli pojazd członowy składający się z ciągnika samochodowego marki M. o nr rej. [...] oraz naczepy marki P. o nr rej. [...] kierowanego przez R. Z.. Pojazdem wykonywano przewóz drogowy soi przemysłowej w ilości [...] kg na trasie M., na podstawie wypisu z licencji nr [...] na wykonywanie krajowego transportu drogowego rzeczy udzielonej skarżącej spółce ważnej do dnia [...] 2035 r.

Kontrolujący stwierdzili, że kierowca używał niedozwolonego urządzenia powodującego fałszowanie danych aktywności kierowcy, przykładając do impulsatora tachografii magnes powodujący fałszowanie danych. Po przyłożeniu magnesu w pobliże impulsatora tachografii na wykresówce rejestrował się wyłącznie odpoczynek w chwili, kiedy kierowca prowadził pojazd. O godzinę 22:20 kierowca wyjął wykresówkę po całodziennej jeździe i założył w pobliże impulsatora tachografii magnes, następnie włożył do tachografii nieopisaną wykresówkę i kontynuował jazdę. Wskutek działania magnesu nastąpiło zafałszowanie danych w zakresie prędkości, aktywności kierowcy oraz przebytej drogi.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty