Wyrok NSA z dnia 13 grudnia 2012 r., sygn. II GSK 1746/11
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Magdalena Bosakirska (spr.) Sędzia NSA Stanisław Gronowski Sędzia del. WSA Piotr Pietrasz Protokolant Michał Stępkowski po rozpoznaniu w dniu 13 grudnia 2012 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej W. I. P. S.A. w W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w W. z dnia 4 kwietnia 2011 r. sygn. akt VI SA/Wa 2290/10 w sprawie ze skargi W. I. P. S.A. w W. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w W. z dnia [...] września 2010 r. nr [...] w przedmiocie nałożenia kary pieniężnej za zajęcie pasa drogowego bez zezwolenia oddala skargę kasacyjną
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny W. wyrokiem z 4 kwietnia 2011 r., sygn. akt VI SA/Wa 2290/10, oddalił skargę W. I. P. S.A. z siedzibą w W. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w W. z [...] września 2010 r., nr [...], w przedmiocie kary pieniężnej za zajęcie pasa drogowego bez zezwolenia zarządcy drogi.
I
Z uzasadnienia wyroku wynika, że Sąd pierwszej instancji przyjął za podstawę rozstrzygnięcia następujące ustalenia.
Decyzją z [...] lipca 2009 r. nr [...], Prezydent W., nałożył na spółkę W. I. P. S.A. karę pieniężną w łącznej kwocie 19.401,20 zł za zajęcie pasa drogowego drogi wojewódzkiej [...] (pod teren budowy) oraz pasa drogowego drogi powiatowej [...] (w celu przełożenia infrastruktury technicznej) bez zezwolenia zarządcy drogi.
Z uzasadnienia decyzji wynika, że organ I instancji w wyniku dwóch kontroli, przeprowadzonych w dniach [...] ustalił, iż spółka nie posiadając zezwolenia, zajęła dwa wskazane wyżej odcinki pasa drogowego o podanej powierzchni. Z tego powodu organ nałożył na spółkę karę pieniężną.
W odwołaniu od decyzji spółka stwierdziła, że zajęcie pasa drogowego bez zezwolenia było uzasadnione niemożnością przerwania procesu budowlanego ze względów technologicznych i przedłużaniem się procedur uzyskiwania stosownych zezwoleń od Zarządu Dróg Miejskich. Ponadto uznała, że zarządca drogi akceptował zajęcie pasa drogowego bez zezwolenia w sposób dorozumiany, bowiem wcześniej zatwierdził projekt organizacji ruchu, a następnie zezwolił na zajęcie pasa drogowego w dniach późniejszych. W tym stanie rzeczy nie powinien nakładać kary.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty