Wyrok NSA z dnia 4 grudnia 2012 r., sygn. II GSK 1471/12
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Joanna Kabat-Rembelska Sędzia NSA Gabriela Jyż Sędzia del. WSA Dariusz Skupień (spr.) Protokolant Magdalena Sagan po rozpoznaniu w dniu 4 grudnia 2012 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej W. T. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w W. z dnia 17 kwietnia 2012 r. sygn. akt VI SA/Wa 41/12 w sprawie ze skargi W. T. na decyzję Ministra Sprawiedliwości z dnia [...] listopada 2011 r. nr [...] w przedmiocie ustalenia wyniku egzaminu wstępnego na aplikację radcowską 1) oddala skargę kasacyjną; 2) zasądza od W. T. na rzecz Ministra Sprawiedliwości 120 (sto dwadzieścia) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 17 kwietnia 2012 r., sygn. akt VI SA/Wa 41/12 Wojewódzki Sąd Administracyjny w W. oddalił skargę W. T. na decyzję Ministra Sprawiedliwości z dnia [...] listopada 2011 r. w przedmiocie ustalenia wyniku egzaminu wstępnego na aplikację radcowską.
Przedstawiając stan sprawy Sąd I instancji wskazał, że uchwałą z dnia [...] września 2011 r. Komisja Egzaminacyjna do spraw aplikacji radcowskiej przy Ministrze Sprawiedliwości w B., stwierdziła, że skarżący otrzymawszy 99 pkt, uzyskał negatywny wynik egzaminu wstępnego na aplikację radcowską. Zgodnie bowiem z art. 339 ust. 3 ustawy z dnia 6 lipca 1982 r. o radcach prawnych (Dz. U. z 2010 r. Nr 10, poz. 65 ze zm.), pozytywny wynik z egzaminu wstępnego uzyskuje kandydat, który uzyskał z testu co najmniej 100 pkt.
Minister Sprawiedliwości decyzją z dnia [...] listopada 2011 r., na podstawie art. 138 § 1 pkt 1 k.p.a. w zw. z art. 3310 ust. 3 ustawy o radcach prawnych, po rozpoznaniu odwołania W. T., utrzymał w mocy zaskarżoną uchwałę. Organ II instancji ustalił, że egzamin, którego skarżący był uczestnikiem, przeprowadzony został zgodnie z wymogami ww. ustawy i rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 9 czerwca 2009 r. w sprawie komisji egzaminacyjnej do spraw aplikacji radcowskiej oraz przeprowadzania egzaminu wstępnego (Dz. U. Nr 91, poz. 749). Minister Sprawiedliwości nie podzielił zarzutów skarżącego dotyczących zakwestionowanych pytań nr 46 i 72. Pytanie nr 46 brzmiało: "Zgodnie z Kodeksem cywilnym, przedstawiciel osoby ubezwłasnowolnionej nie może żądać rozwiązania umowy darowizny dokonanej przez tę osobę przed ubezwłasnowolnieniem, jeżeli darowizna ze względu na wartość świadczenia i brak uzasadnionych pobudek jest nadmierna, po upływie:
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty