Wyrok NSA z dnia 13 grudnia 2012 r., sygn. I GSK 256/12
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Andrzej Kuba Sędzia NSA Hanna Kamińska (spr.) Sędzia del. WSA Wojciech Kręcisz Protokolant Julia Kubasik po rozpoznaniu w dniu 13 grudnia 2012 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej A. M. K. Spółka jawna w [...] od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z dnia 28 lipca 2011 r. sygn. akt I SA/Gd 371/11 w sprawie ze skargi A. M. K. Spółka jawna w [...] na decyzję Dyrektora Izby Celnej w [...] z dnia [...] lutego 2011 r. nr [...] w przedmiocie odmowy zwrotu podatku akcyzowego 1. oddala skargę kasacyjną, 2. zasądza od A. M. K. Spółka jawna w [...] na rzecz Dyrektora Izby Celnej w [...] kwotę 135 (sto trzydzieści pięć) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Zaskarżonym wyrokiem z dnia 28 lipca 2011 r., sygn. akt I SA/Gd 371/11, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku oddalił skargę "A. M. K." Spółki jawnej z siedzibą w [...] na decyzję Dyrektora Izby Celnej w [...] z dnia [...] lutego 2011 r., nr [...]. Wspomniana decyzja utrzymała w mocy decyzję Naczelnika Urzędu Celnego w [...] z dnia [...] grudnia 2010 r. o odmowie zwrotu skarżącej spółce podatku akcyzowego z tytułu dostawy wewnątrzwspólnotowej samochodu osobowego.
Sąd pierwszej instancji wskazał w swoim rozstrzygnięciu ustalenia faktyczne i stanowisko organów podatkowych. Organy te stwierdziły, że w dniu [...] września 2010 r. spółka złożyła wniosek o zwrot akcyzy od samochodu osobowego marki [...] w wysokości [...] zł z tytułu dostawy wewnątrzwspólnotowej. Organy podatkowe uznały, że skarżąca spółka nie dokonała dostawy wewnątrzwspólnotowej, bowiem sprzedany przez nią samochód osobowy został odebrany przez nabywcę w Polsce i osobiście wywieziony przez niego do innego państwa członkowskiego. Potwierdzało to dołączone do wniosku oświadczenie nabywcy z dnia 5 października 2009 r., z którego wynika, że we wspomnianym dniu klient odebrał samochód z siedziby dostawcy w [...], a następnie wywiózł auto z terytorium Polski do Niemiec. Doszło tym samym do wydania tego pojazdu, a zatem na terenie kraju klient uzyskał prawo do rozporządzania samochodem jak właściciel. Transakcję należało zatem potraktować jako sprzedaż w kraju a nie jako dostawę wewnątrzwspólnotową. Dostawy tej dokonał dopiero następnie nabywca samochodu osobowego, wywożąc auto do Niemiec. Wobec tego organy odmówiły dokonania zwrotu akcyzy na rzecz skarżącej spółki, wskazując jako podstawę takiego rozstrzygnięcia art. 107 ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym (Dz. U. z 2009 r. Nr 3, poz. 11 ze zm.; dalej powoływana jako "u.p.a.") oraz § 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 24 lutego 2009 r. w sprawie zwrotu akcyzy od samochodu osobowego (Dz. U. Nr 32, poz. 246; dalej powoływane jako "rozporządzenie MF w sprawie zwrotu akcyzy").
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty