27.11.2012 Obrót gospodarczy

Wyrok NSA z dnia 27 listopada 2012 r., sygn. II GSK 1787/11

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Gabriela Jyż Sędzia NSA Andrzej Kuba (spr.) Sędzia del. WSA Jacek Czaja Protokolant Sylwia Nerkowska po rozpoznaniu w dniu 27 listopada 2012 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej M. P. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w W. z dnia [..] marca 2011 r. sygn. akt [..] w sprawie ze skargi M. P. na decyzję Komendanta Stołecznego Policji z dnia [..] sierpnia 2010 r. nr [..] w przedmiocie nałożenia kary pieniężnej za naruszenie przepisów o transporcie drogowym oddala skargę kasacyjną

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z 28 marca 2011 r., sygn. akt VI SA/Wa 2457/10 oddalił skargę M.P. (dalej: skarżący) na decyzję Komendanta Stołecznego Policji (dalej: organ II instancji, organ odwoławczy) z dnia [...] sierpnia 2010 r. w przedmiocie kary pieniężnej.

Sąd orzekał w następującym stanie faktycznym i prawnym:

Komendant Stołeczny Policji decyzją z dnia [...] kwietnia 2010 r., na skutek odwołania wniesionego przez M.P. uchylił zaskarżoną decyzję Komendanta Rejonowego Policji Warszawa I (dalej: organ I instancji) z dnia [...] lutego 2010 r. nakładającą na M.P., na podstawie art. 92 ust. 1 w związku z art. 5 ustawy z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym (t.j. Dz. U. z 2007 r. Nr 125, poz. 874 ze zm., dalej: u.t.d.), karę pieniężną w kwocie 3000 zł za wykonywanie transportu drogowego taksówką bez wymaganej licencji. Decyzja została uchylona z powodu oparcia jej na niewłaściwej podstawie prawnej (art. 5 u.t.d.) oraz nieodniesienia się przez organ I instancji do wniosku strony o umorzenie postępowania. Nadto podkreślano, że uzasadnienie uchylonej decyzji nie zostało sporządzone zgodnie z przepisem art. 107 § 3 ustawy z 14 czerwca 1960 r. - Kodeks postępowania administracyjnego (tj. Dz. U. z 2000, Nr 98, poz. 1071 ze zm.; dalej: k.p.a.)

Po ponownym rozpatrzeniu sprawy Komendant Rejonowy Policji Warszawa I decyzją z dnia [...] lipca 2010 r., na podstawie art. 92 ust. 1 w związku z art. 6 u.t.d. nałożył na skarżącego karę pieniężną w kwocie 3000 zł za wykonywanie transportu drogowego taksówką bez wymaganej licencji. W uzasadnieniu wskazano, że w dniu [...] czerwca 2008 r. przeprowadzono na postoju taksówek osobowych przed Dworcem Centralnym kontrolę M.P. kierującego samochodem osobowym oznaczonym jako taksówka m-ki M.B. stanowiącym jego własność. W czasie kontroli przedstawiono licencję, wydruk z kasy fiskalnej oraz identyfikator wystawiony na nazwisko H.P. Skarżący podał, że prowadzi kontrolowanym pojazdem własną działalność gospodarczą przewozu osób taksówką, który jest jego własnością, a okazana licencja należały do jego ojca - H.P.. W piśmie z dnia [...] września 2008 r. skarżący podkreślił, że nie musiał w dacie kontroli posiadać własnej licencji, gdyż przewozy osób wykonywał jako pracownik H.P., u którego był zatrudniony na umowę o pracę. W trakcie postępowania administracyjnego pozyskano również informację z Urzędu m.st. Warszawy stwierdzającą, że skarżącemu Prezydent m.st. Warszawy w dniu [...] października 2008 r. udzielił licencji na przewozy osobowe taksówką, lecz na dzień [...] czerwca 2008 r. licencji nie posiadał.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty