11.10.2012 Obrót gospodarczy

Wyrok NSA z dnia 11 października 2012 r., sygn. II GSK 1318/11

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Janusz Drachal (spr.) Sędziowie NSA Małgorzata Korycińska del. WSA Jacek Kuza Protokolant Konrad Piasecki po rozpoznaniu w dniu 11 października 2012 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej A. Spółki z o.o. w W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w W. z dnia 10 lutego 2011 r. sygn. akt VI SA/Wa 2309/10 w sprawie ze skargi A. Spółki z o.o. w W. na decyzję Komendanta Stołecznego Policji z dnia [...] sierpnia 2010 r. nr [...] w przedmiocie nałożenia kary pieniężnej za naruszenie przepisów o transporcie drogowym oddala skargę kasacyjną

Uzasadnienie

Zaskarżonym wyrokiem z dnia 10 lutego 2011 r., sygn. akt VI SA/Wa 2309/10 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę A. na decyzję Komendanta Stołecznego Policji z dnia [...], nr [...] wydaną w przedmiocie nałożenia kary pieniężnej w łącznej wysokości 15 000 złotych. Wyrok ten zapadł na tle następującego stanu faktycznego sprawy.

W dniu 13 lutego 2010 roku poddano kontroli drogowej pojazd marki Mercedes o numerze rejestracyjnym [...]. Z boku pojazdu umieszczono oznakowanie "[...]" oraz numer telefonu [...], na dachu pojazdu znajdował się baner, na którym widniał napis: "[...]", co zostało udokumentowane za pomocą zdjęć wykonanych aparatem fotograficznym. W pojeździe zamontowany był taksometr marki C. Kierujący pojazdem okazał do kontroli wypis nr [...] z licencji nr [...] na wykonywanie krajowego transportu osób wydanej dla przedsiębiorstwa A.

W ocenie Komendanta Stołecznego Policji zgromadzona w aktach sprawy dokumentacja wskazuje, iż niewątpliwie doszło do naruszenia przez Spółkę zakazu, o którym mowa w art. 18 ust. 5 lit. a ustawy o transporcie drogowym (DZ. U. z 2007 r., Nr 125, 874 ze zm.), bowiem w pojeździe nie będącym taksówką osobową umieszczony jest taksometr. Ponadto kontrolowany pojazd posiadał oznaczenia z nazwą i telefonem przedsiębiorcy i banner na dachu pojazdu z numerem telefonu i napisem E. co pozostaje w sprzeczności z art. 18 ust. 5 lit. b i c ustawy o transporcie drogowym. W konsekwencji organ odwoławczy uznał za prawidłowe nałożenie kary pieniężnej na podstawie art. 92 ust. 1 i ustalonej na podstawie L.p. 2.9 pkt 1, 2 i 3 załącznika do ustawy o transporcie drogowym.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty